Do opraveného Janáčkova divadla v Brně se vrátili diváci

Vložil
ČTK
12.11.2018 07:55
Brno


Brno - Zatím pouze ve zkušebním provozu se do brněnského Janáčkova divadla vrátili po patnácti měsících dnes večer diváci. Opera Národního divadla Brno v něm jako první uvádí operu Leoše Janáčka Káťa Kabanová.

Z nákladné rekonstrukce za 600 milionů korun je hotova ta část, která umožňuje veřejnou produkci, kolaudaci mají prostory od konce října.

"Nově zrekonstruované divadlo nám opět dává možnost plnohodnotně hrát v akusticky vyhovujícím prostoru. První etapa rekonstrukce poskytla souboru nové zázemí pro umělce, nově vybavené šatny, nové maskérny, nové sociální zařízení, nové inspicientské pulty a další inovace světelného a zvukového vybavení," vyjmenoval šéf opery Národního divadla Jiří Heřman.

Vzhledem k tomu, že zkušebny zatím ještě přístupné nejsou, připravují se nové inscenace opery v náhradních prostorách. "Momentální dojmy jsou radostné. Janáčkovo divadlo je pro tvůrce ideálním divadelním prostorem, který je v České republice zcela ojedinělý," dodal Heřman.

Stavbaři budou v pracích pokračovat i v roce 2019, i když původně už mělo být hotovo. Podle náměstka primátora Richarda Mrázka (ANO) ale práce zkomplikovaly technické potíže, například stav střechy, který byl mnohem horší, než stavbaři předpokládali.

"Celková částka, o kterou se kvůli těmto komplikacím rekonstrukce prodražila, bude jasná až po dokončení díla," uvedl Mrázek.

Kvůli rekonstrukci muselo Národní divadlo Brno jako jeho hlavní uživatel řešit řadu obtíží. Na patnáct měsíců přišlo o největší sál i zázemí operního a baletního souboru, stouply mu provozní náklady a klesly výnosy ze vstupenek. Propad pokrývá město Brno jako zřizovatel divadla. V roce 2017 to bylo 26 milionů korun, letos zatím 28 milionů korun.

Slavnostní otevření divadla po rekonstrukci je naplánováno na 17. listopadu, kdy se zde uskuteční premiéra nové inscenace Příhod Lišky Bystroušky, která zároveň zahájí festival Janáček Brno.
0 komentářů
přidat komentář

Související články