Edukační centrum pod Janáčkovým divadlem nevznikne, bude tam gastroprovoz

Vložil
ČTK
16.05.2024 16:20
Brno


Brno - Edukační centrum Národního divadla Brno (NdB) v prostorách pod Janáčkovým divadlem nevznikne. Radní města na svém posledním jednání schválili záměr nyní nevyužité prostory nabídnout k podnikání. Fungovat by tam měl gastronomický provoz, informoval dnes magistrát v tiskové zprávě. Národní divadlo jiné vhodné místo pro nové centrum nemá, projekt navzdory vynaloženým penězům do přípravy zastaví. ČTK to řekl ředitel divadla Martin Glaser. Rozhodnutí městské rady označil za překvapení. V místě již dříve restaurace byla, v době koronavirové pandemie tam fungovalo očkovací centrum.


Pro využití prostor bývalé Bohémy město zvažovalo více variant od obnovy restauračního zařízení po vybudování konferenčního a edukačního centra s kavárnou. "Nakonec jsme se přiklonili k tomu, že by tam měla fungovat restaurace, kavárna či jiná podobná provozovna. Samozřejmě by mohla doplnit svou činnost o služby kulturního zaměření. Věříme, že si nový podnik najde své zákazníky, a to i vzhledem k tomu, že do divadla a okolních parků míří mnoho Brňanů i mimobrněnských návštěvníků a turistů," uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Národní divadlo připravovalo na základě akčního plánu, který v roce 2020 projednali zastupitelé města, projekt edukačního centra až pro 200 lidí. Kromě jiného by sloužilo Baletní škole I.V. Psoty. "Pro nás všechny je rozhodnutí rady překvapením. Zastupitelstvo schválilo záměr edukačního centra, takže jsme ze svého za několik set tisíc korun zajistili architektonickou studii, vytvořili obsahovou koncepci a zpracovali další podklady. Už jsme i zažádali o souhlas se zpracováním investičního záměru," řekl Glaser.

Jiné vhodné prostory pro aktivity centra v zamýšlené šíři divadlo nemá. "Velmi nás to mrzí, protože by centrum bylo klíčové pro budování publika. Počítali jsme s tím, že by jej využívala baletní škola, o kterou je velký zájem a je komerčně relativně soběstačná. Bohužel, od příští sezony budeme muset tyto aktivity omezit, protože pokud vedení baletního souboru nevidí světlo na konci, tak nemá smysl pokračovat ve stávajících nedůstojných podmínkách," dodal Glaser.

Nabídkové řízení na pronájem prostor vypíše městská společnost CD CENTRUM COMS, která má záležitosti prodeje a pronájmů na starosti. "Jedná se o prostory o celkové výměře 877 metrů čtverečních, minimální nájemné jsme stanovili na 70.000 korun za měsíc. Místo není v současné době způsobilé provozu. Jeho stavební dokončení a uvedení do provozu budeme koordinovat s vybraným nájemcem," dodala náměstkyně pro bytovou problematiku a správu majetku Karin Podivinská (ANO).
0 komentářů
přidat komentář

Související články