Demoličními pracemi začaly opravy hotelu Avion

Zdroj
Filip Vrána
Vložil
ČTK
12.09.2016 18:45
Brno

Bohuslav Fuchs

Brno - Demoličními pracemi starých hotelových příček začala v Brně první fáze oprav hotelu Avion, který patří ke špičkové meziválečné architektuře. Památkově chráněná budova by měla být opravená do konce příštího roku, řekl dnes ČTK majitel hotelu Stanislav Berousek.


Opravy hotelu už Berousek plánuje několik let. Chtěl dosáhnout i na dotace, dnes ale uvedl, že hotel, který je od února 2010 zavřený, bude opravovat z vlastních zdrojů. Vázán je architektonickými plány Evy Jiřičné, jejíž projekt už schválili památkáři.

Berousek chce ale některé změny. Nechce dělat například kavárnu v osmém patře. "Rezignovali jsme na to. Gastroprovozů je dost už do třetího patra," uvedl Berousek. Majitel neplánuje ani podlahové topení, také díky tomu prý ušetří. Kolik ho bude rekonstrukce bude stát, dnes neuvedl.

"Bude to ale zase plně funkční hotel s restauracemi a kavárnami,"
uvedl Berousek. Dělníci nyní dokončují bourání příček. V Avionu byly poměrně malé pokoje, které neměly koupelny. Byly společné na chodbě. "Hotel byl podle standardů z roku 1928. Zachovalo se jen jedno vzorové patro, zbytek se upravuje pro současný standard, bourají se dnešní dělící příčky," uvedl Pavel Wewiora z Národního památkového ústavu (NPÚ). Podle něj bude oprava hotelu logisticky velice složitá mimo jiné tím, že hotel je v rušném centru a do vnitrobloku se také prakticky nelze dostat.

Majitel Avionu chce zachovat stejný počet pokojů, kolik jich bylo v hotelu původně - tedy 37. Původní chce ale zvětšit a další místo získat nadstavbou ve vnitrobloku. Berousek Avion vlastní deset let, hotel by chtěl až bude opravený provozovat ve spolupráci s některou světovou hotelovou sítí, jako je například Hilton.

Hotel Avion podle plánů brněnského architekta Bohuslava Fuchse stojí od roku 1928. Raritní je stísněnou parcelou kolem osmi metrů. Hotel byl postaven na místě zbořeného klasicistního domu s malým vnitřním nádvořím. Fuchs musel pracovat úsporně při řešení dispozice a prostoru. "Autor je ztvárnil objevným a důmyslným způsobem, který zajistil stavbě význam nadčasový," uvedl v monografii o Bohuslavu Fuchsovi kunsthistorik Iloš Crhonek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články