Pokoje VI. - pozvánka na výstavu

Zdroj
Pražské pokoje
Vložil
Tisková zpráva
10.11.2017 16:20
Praha

Nové Město

6. ročník site specific přehlídky mladého umění a konfrontace vybraných ateliérů českých vysokých uměleckých škol
10. – 19. listopadu 2017 (vernisáž proběhne 10. 11. 2017 v 19 hodin)
Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1
Vysoké umělecké školy: AVU, DAMU, FA ČVUT, FA VUT, FAMU, FaVU VUT, FDU, FMK UTB, FSv ČVUT, FU OU, FUA TUL, FUD UJEP, JAMU, PC, Pedf UK, UMPRUM
Vyšší odborné školy: Orange Factory, Štětí
Přehlídka mladého umění již pošesté oživuje domy v centru Prahy – tentokrát v Hybernské ulici. Během devíti listopadových dnů lze vidět tvorbu 65 ateliérů z 18 škol, vytvářejících své site specific instalace ve třech patrech dvou budov.
Ve dnech 10. – 19. listopadu 2017 svou tvorbou oživí již pošesté studenti vysokých uměleckých škol z celé České republiky v rámci akce POKOJE VI. dva domy v Hybernské ulici na Praze 1. Jednu z návštěvnicky nejúspěšnějších přehlídek mladého umění v Praze pořádá již každoročně kulturní centrum Containall. POKOJE VI se uskuteční v rámci Kampusu Hybernská, společného projektu FF UK a Magistrátu hlavního města Prahy, který na této adrese funguje od jara tohoto roku.
Každý z 65 přihlášených ateliérů z 16 vysokých a 2 vyšších odborných škol má za úkol v jednom z pokojů, které jsou v domech k dispozici, vytvořit site specific instalaci, tedy instalaci na jedné straně vymezenou určeným prostorem, zároveň však prostor (pokoj) do uměleckého díla zahrnující. Výstava není nijak kurátorsky ani tematicky vymezena, podle zakladatelů kulturního centra Containall a autorů konceptu POKOJŮ „pokoj – místnost je jediným zadáním, se kterým si studenti musí poradit, ukázat, na čem zrovna pracují a jaká je jejich schopnost vypořádat se s určeným prostorem.”
POKOJE jsou v České republice jedinou akcí svého druhu, která uvádí práce studentů z různých koutů republiky a dává jim tak možnost vzájemně načerpat inspiraci z tvorby ostatních vystavujících. Tato příležitost k setkání a zároveň značná volnost v zadání rok od roku láká stále více účastníků: „Letos jsme vzhledem k obrovskému zájmu ateliérů výstavu rozšířili i do druhého domu a do prostoru chodeb a schodišť, abychom dali příležitost se prezentovat co nejvíce zájemcům,“ vysvětluje další specifikum letošního ročníku POKOJŮ David Skála, spoluzakladatel Containallu a POKOJŮ. Přehlídka ukazuje práce studentů architektury z několika fakult, konfrontuje volné umění s designem, tradiční materiály i nejnovější technologie. „Různorodost a odlišné přístupy jednotlivých ateliérů jsou přitom na celých POKOJÍCH to nejzajímavější,“ říká David Skála z Containallu. „Jsme rádi, že nejen návštevníci, ale i vystavující studenti mají díky POKOJŮM možnost vidět, jak lze stejný prostor umělecky uchopit velice rozmanitě,” dodává k zakládající myšlence POKOJŮ Skála. Výstava se snaží přiblížit aktuální dění na vysokých uměleckých školách v přímém přenosu i studentům škol středních, které organizátoři do Hybernské zvou a kterým tato možnost může pomoci s výběrem budoucího studia.
Akce se koná s podporou Magistrátu Hlavního města Praha a Městské části Praha 1.
Containall je obecně prospěšná společnost, která do letošního roku provozovala dvě sezónní kulturní centra v srdci Prahy: Stalin na Letné a Containall vytvořený z přepravního kontejneru umístěného na Malé Straně. Sezónní aktivity Containall, o.p.s., i jednorázové výstavy jako POKOJE rozšiřují od roku 2013 kulturní nabídku v hlavním městě. V letošním roce začal Containall spolupracovat s FF UK na podobě Kampusu Hybernská, kde se podílí na pořádání akcí pro širokou veřejnost a spoluvytváří nové společensko – kulturní centrum v Praze. Budoucí kulturní a vzdělávací Kampus tak během několika dnů propojí studenty nejen uměleckých škol, ale i humanitních a dalších oborů Karlovy Univerzity.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články