Pět týmů navrhne budoucí podobu usedlosti Cibulka

Po intenzivní diskusi odborné poroty složené z expertů na architekturu, krajinu, zdravotnictví a sociální péči jsme ve čtvrtek 14. října ze 48 přihlášených týmů architektů společně vybrali pět, které se pustí do plánování nové podoby usedlosti Cibulka. Tu detailně rozpracují podle zadání, které konkrétně definuje budoucí využití celého areálu.

Porotci všech 48 portfolií nejdříve samostatně pečlivě prostudovali a následně je na setkání všech členů poroty v několika krocích prodiskutovali, posoudili a vybrali tuto výslednou pětici uvedenou v abecedním pořadí:
A1 Architects ve spolupráci s AED project
Atelier KAVA
ORA
OV Architekti
Petr Hájek Architekti

„Nebylo to vůbec snadné rozhodování, protože všech 48 týmů poslalo velmi kvalitní podklady. Velice si jejich práce vážíme. Odborníkům ze soutěžní poroty moc děkujeme za výbornou spolupráci, vysoce profesionální diskusi a přístup při posuzování portfolií,“ 
říká ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá, která je zároveň také členkou poroty.

Vybrané týmy začínají pracovat na návrzích, ze kterých postupným procesem vzejde jeden, podle nějž se bude rekonstrukce celého areálu realizovat. Vítězný projekt by měl být známý nejpozději během února 2022.

Nejde jen o záchranu historické památky, ale zároveň o přizpůsobení celého areálu tak, aby splňoval všechny požadavky pro provoz špičkového zdravotnického zařízení s lůžkovými i ambulantními službami pro děti se závažným onemocněním, u kterých je vysoké riziko, že se nedožijí dospělého věku. Středisko bude vybavené nejen k podpoře nemocných dětí, ale i jejich nejbližších. Některé objekty budou sloužit také veřejnosti. Kromě jiného budou v části areálu probíhat vzdělávací, společenské či kulturní programy přirozeně propojující okolní komunitu a rodiny nemocných dětí, které často žijí ve velké společenské izolaci.
Porota soutěžního workshopu, která bude všech pět návrhů posuzovat, je složena z pěti nezávislých členů a tří zástupců Nadace rodiny Vlčkových. V porotě jsou tito odborníci: architekt Roman Brychta, architekt Petr Stolín, krajinářská architektka Markéta Veličková, vedoucí lékařka dětského podpůrného týmu, pediatr a dětský onkolog Lucie Hrdličková z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol, Matěj Lejsal, ředitel Domova Sue Ryder, ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá a zakladatelé Nadace rodiny Vlčkových Katarína a Ondřej Vlčkovi.
Úvodní fotka zachytila porotu po zhruba čtyřech hodinách společného jednání a přemýšlení nad finálním výběrem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články