Nadace manželů Vlčkových vyhlásila soutěž na podobu usedlosti Cibulka

Vložil
ČTK
14.09.2021 17:00

Praha - Nadace rodiny Vlčkových vyhlásila architektonickou soutěž na podobu rekonstrukce usedlosti Cibulka v pražských Košířích, kde plánuje vybudovat dětský hospic a středisko péče o umírající dětské pacienty. ČTK o tom dnes informoval mluvčí nadace Mirek Čepický. Architektonická studia mohou do 4. října posílat svá portfolia, z nich porota vybere pět postupujících. Výsledek by měl být znám v únoru příštího roku. Dlouho chátrající usedlost manželé koupili začátkem roku, Ondřej Vlček je generálním ředitelem antivirové firmy Avast.


Soutěž se uskuteční formou tzv. soutěžního workshopu, tedy v dialogu účastníků s porotou. V porotě zasedne pět architektů, manželé Vlčkovi a ředitelka nadace Ivana Plechatá. Vybraných pět architektonických studií bude mít do konce listopadu na vypracování návrhů, následovat budou jejich prezentace a možnost je dopracovat na základě doporučení poroty, která následně vybere vítěze.

Rekonstrukci chce nadace zahájit příští rok. Odhad nákladů je podle zveřejněného zadání 300 milionů korun bez DPH. Plánovaný hospic by měl mít podle dokumentu 12 lůžek. Využívat by je měly na kratší pravidelné pobyty děti s život ohrožujícím onemocněním, které budou moci pobyt absolvovat samostatně nebo s rodinami. Dále bude hospic určen dětem, jejichž léčba byla již vyčerpána a potřebují tzv. paliativní péči na sklonku života. I v tomto případě nadace počítá s přítomností rodiny. Součástí zadání je i například smuteční pokoj určený rodinám, kterým zemřelo dítě a potřebují čas a prostor k rozloučení.

V areálu má kromě hospicu sídlit také Nadace rodiny Vlčkových, která tam podle zadání plánuje výzkumné a vzdělávací aktivity. Má je zajistit multifunkční sál s kapacitou 50 až 70 lidí, dvě menší učebny a archiv. Další prostory bude využívat další nadace manželů Vlčkových s názvem Zlatá Rybka, která plní přání vážně nemocným dětem. Areál by podle zadání mohla doplnit také například kavárna nebo restaurace, zookoutek nebo sportoviště. Součástí budou i krajinářské úpravy nyní nepřístupné zahrady, která by se měla částečně otevřít veřejnosti.

O osudu nevyužité usedlosti se jedná od 90. let minulého století, několikrát ji obsadili squatteři. Majitel usedlosti Oldřich Vaníček původně oslovil radnici Prahy 5 s nabídkou odkupu, změnil ale názor a začal jednat s jiným zájemcem.

Tím se ukázala být právě nadace Vlčkových. Manželé Vlčkovi v polovině března oznámili, že do nově vzniklé Nadace rodiny Vlčkových vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun s cílem mimo jiné vybudovat dětský hospic a paliativní středisko. Zhruba třetina částky vložené do nadace je určená na nákup a rekonstrukci usedlosti Cibulka a první fázi provozu objektu a nadace, uvedl dnes Čepický. Zbylá část bude určena jako jistina na investice, z jejichž výnosů se bude průběžně financovat provoz nadace.

Vlčkovi navazují na aktivity své již šest let fungující charitativní organizace Zlatá rybka, jejímž posláním je plnit přání dětem, které mají život ohrožující onemocnění. Aktiva jejich rodinné nadace pocházejí z Vlčkova čtvrt století trvajícího působení v Avastu, ze kterého se za tu dobu stala úspěšná globální softwarová společnost. Jeho žena Katarína je lékařka působící v mobilním hospici Cesta domů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články