Držitelem Driehausovy ceny 2021 je Sebastian Treese

Martin Horáček

Vložil
Tisková zpráva
24.02.2021 20:55
Německý architekt Sebastian Treese byl 8. února 2021 vyhlášen laureátem Driehausovy ceny za klasickou architekturu. Nejvýznamnější světové ocenění pro současné tradicionalistické architekty, spojené s finanční odměnou 200 000 USD, mu udělila komise zřízená fakultou architektury Univerzity v Notre Dame v USA. Jejími členy jsou architekti Michael Lykoudis, Léon Krier a Demetri Porphyrios, architektky Melissa DelVecchio a Elizabeth Plater-Zyberk, architekt a spisovatel Witold Rybczynski a zakladatel města Seaside Robert Davis. Cena bude předána během virtuální slavnosti 26. března 2021.

Zároveň získal Cenu Henryho Hopea Reeda (50 000 USD) za kultivaci a propagaci tradiční výstavby a umění John Reps in memoriam (1921-2020), americký historik urbanismu. Jeho nejznámějším a mezi akademiky a projektujícími architekty nejčtenějším dílem je kniha The Making of Urban America z roku 1965.

Sebastian Treese se narodil v roce 1977 v západoněmecké Mohuči (Mainz). Studoval architekturu na Univerzitě umění v Berlíně v letech 1997 až 2004 a svůj diplomový projekt obhájil pod vedením profesora Adolfa Krischanitze. Během studií pracoval v architektonické kanceláři Hilmer & Sattler, následně v letech 2005 až 2008 u Hanse Kollhoffa. V roce 2008 založil s berlínským architektem Fritzem Neumeyerem studio Neumeyer Treese Architekten, v roce 2011 potom samostatnou kancelář Sebastian Treese Architekten. Jedním z dalších dvou vedoucích partnerů ve vedení kanceláře se následně stala jeho manželka Julia Treeseová. Mezi realizacemi kanceláře nalezneme především bytové domy a vily v Berlíně, Hamburku, Düsseldorfu a dalších německých městech. Charakteristické pro Treeseho je rozvíjení tradiční městské typologie (blok, ulice, náměstí) a klasicizujícího architektonického jazyka první třetiny 20. století, jakož i jeho předobrazu v umění Karla Friedricha Schinkela a jeho současníků.

Treese je architektem, který obdržel Driehausovu cenu v nejmladším věku, počítáno od jejího prvního ročníku v roce 2003.
0 komentářů
přidat komentář

Související články