Držitelem Driehausovy ceny 2020 je Ong-ard Satrabhandhu

Vložil
Martin Horáček
24.03.2020 07:00
Thajský architekt Ong-ard Satrabhandhu byl 16. ledna 2020 vyhlášen laureátem Driehausovy ceny za klasickou architekturu. Nejvýznamnější světové ocenění pro současné tradicionalistické archi- tekty, spojené s finanční odměnou 200 000 USD, mu udělila komise zřízená fakultou architektury Univerzity v Notre Dame v USA. Jejími členy jsou architekti Michael Lykoudis, Léon Krier a Demetri Porphyrios, architektky Melissa DelVecchio a Elizabeth Plater-Zyberk, architekt a spisovatel Witold Rybczynski a zakladatel města Seaside Robert Davis. Cena měla být předána 28. března 2020 na slavnosti v Chicagu, avšak ceremoniál byl kvůli epidemii COVID-19 zrušen a bude patrně nahrazen virtuálním vysíláním 27. března.


Zároveň získal Cenu Henryho Hopea Reeda (50 000 USD) za kultivaci a propagaci tradiční výstavby a umění Clem Labine z New Yorku, zakladatel a editor časopisů Old-House Journal, Traditional Building a Period Homes a také iniciátor Palladiovy ceny za vynikající tradiční design a Ceny Clema Labina za významný příspěvek k tvorbě humanistického životního prostředí (držiteli této ceny z roku 2018 jsou například v Česku známí teoretici architektury a urbanismu Nikos A. Salingaros a Michael Mehaffy: https://www.archiweb.cz/eshop/sjednocena-teorie-architektury-forma-jazyk-komplexita).

Ong-ard Satrabhandhu se narodil 8. února 1944 v Bangkoku. Studoval architekturu v USA na univerzitách Cornell (bakalář v roce 1965) a Yale (magistr v roce 1967). Zajímal se o Palladiovy stavby v Itálii, tradiční architekturu v Číně a jihovýchodní Asii a ve svých projektech se přibližně od devadesátých let 20. století snaží o syntézu těchto inspirací. Jeho starší stavby však mají brutalistický a postmodernistický stylový charakter. Vede architektonickou kancelář Ong-ard Architects v Chiang Mai v severním Thajsku. K jejím realizacím patří zejména rezidence, hotely a kancelářské budovy v Bangkoku, Phuketu, Chiang Mai a dalších sídlech Thajska.

> http://ongardarchitects.com
> https://news.nd.edu/
0 komentářů
přidat komentář

Související články