Držitelem Driehausovy ceny 2023 je Ben Pentreath

Vložil
Martin Horáček
19.04.2023 23:30
Britský architekt Ben Pentreath byl 17. ledna 2023 vyhlášen laureátem Driehausovy ceny za klasickou architekturu. Nejvýznamnější světo- vé ocenění pro současné tradicionalistické architekty, spojené s finanční odměnou 200 000 USD, mu udělila komise zřízená fakultou architektury Univerzity v Notre Dame v USA. Jejími členy jsou architekti Stefanos Polyzoides (děkan fakulty architektury v Notre Dame), Michael Lykoudis (emeritní děkan fakulty), architekti a první držitelé ceny Léon Krier a Demetri Porphyrios, architektky Melissa Del- Vecchio a Elizabeth Plater-Zyberk a zakladatel města Seaside Robert Davis. Veřejné předání ceny se konalo 25. března 2023 v Chicagu.

Zároveň získala Cenu Henryho Hopea Reeda (50 000 USD) za kultivaci a propagaci tradiční výstavby a umění Adele Chatfield-Taylor (nar. 1945), americká architektka-památkářka a dlouholetá ředitelka Americké akademie v Římě (1988-2013), jejíž historickou budovu ve stylu americké renesance od studia McKim, Mead & White mezi Vatikánem a čtvrtí Trastevere nechala pečlivě renovovat.

Ben Pentreath absolvoval v roce 1995 stu- dium dějin umění a architektury na univerzitě v Edinburghu. Následně studoval na Institutu architektury Prince z Walesu (dnešního krále Karla III.). Pracoval pět let v New Yorku, poté pro Princovu Nadaci, v roce 2004 si založil vlastní ateliér v Londýně, kde aktuálně zaměstnává přes čtyřicet architektů, interiérových designérů a specialistů na městské a územní plánování.

Ben Pentreath proslul jako spoluzakladatel vlivného módního obchodu s interiérovým designem Pentreath & Hall v Londýně a také prací pro britskou královskou rodinu ("Kate Middleton's Interior Designer"). V roce 2015 se oženil s floristou a zahradním architektem Charliem McCormickem – oba jsou přirozeně populární též v LGBTQ komunitě. O nadčasové tradiční anglické obytné architektuře napsal Pentreath dvě knihy (English Decoration: Timeless Inspiration for the Contemporary Home, 2011; English Houses: Inspirational Interiors from City Apartments to Country Manor Houses, 2016). Jeho oblíbeným stylem je georgiánský revival a klasicismus, které obohacuje o překvapivé inovativní detaily, s důrazem na harmonii celku, citlivé propojení s lokalitou a environmentální šetrnost. Z Pentreathova studia vycházejí návrhy luxusních venkovských obytných domů i komplexně pojatých sídelních čtvrtí, jakož i polyfunkčních budov, nacházejících se v různých částech Velké Británie. Mezi projekty se objevují novostavby, stejně jako renovace a adaptace historických stavení.

> https://driehausprize.nd.edu/laureates/ben-pentreath/
> https://www.benpentreath.com/
0 komentářů
přidat komentář

Související články