Uvnitř a zároveň venku

Vložil
Tisková zpráva
14.04.2021 13:20
Material & Technology s.r.o. – M&T

LABOR13

Rodinný dům není byt. V bytě jsme primárně uvnitř a kontakt s venkovními prostory je omezený. Kdežto rodinný dům by měl fungovat jako propojení s exteriérem a člověk by měl mít možnost využít zahradu a nebýt zavřen uvnitř… a tak je tomu v případě rodinné vily v Petrovicích.

Bílá hladká omítka, světlý a tmavý kámen, sklo a beton… to jsou materiály, se kterými pracovali architekti ze studia Labor 13 během návrhu rodinného domu v rezidenční oblasti pražských Petrovic. Bílá, minimalistická a orto- gonální kompozice se kterou kontrahuje zahradní domek s tmavým kamenným obkladem navazující na bazén, se svým vzhledem vyjímá mezi okolními stavbami. Kombinace bílé hmoty s množstvím prosklených ploch nám umožňuje přejít z obytných prostor rovnou do zahrady. Jako bychom byli stále v domě… a to i v případě druhého patra! "Investoři měli malý pozemek, takže jsme se snažili co nejvíce uvolnit zahradu a propojit s ní dům. Tvar domu vychází z toho, že jsme chtěli opticky odklonit dům napravo a z toho vychází hmota, která jde podél celé hrany pozemku, díky čemuž je dům natlačený s minimálním odstupem od hranice pozemku k pravému sousedovi," vysvětluje architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13.

Zahrady rovnou dvě

Hlavní zahrada je rozdělena na několik funkčních celků. "Například mezi domem a bazénem se nachází pouze trávník, kde si mohou majitelé jen tak rozložit deku a odpočívat. Úsek zahrady navazující na ulici tvoří přírodní pohledovou bariéru a majitelé tak získávají dostatek soukromí. Soukromí jim rovněž poskytují vysoké borovice vysázené podél zídky v západní části zahrady, pod nimiž je zařízena užitková zahrádka," popisuje architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13. Kvůli relativně malému celkovému pozemku se architekti rozhodli vytvořit kromě hlavní zahrady také vedlejší zahradu – terasu, která se na- chází na střeše domu! Tato terasa slouží k relaxu obyva- telů druhého patra vily – dětem investorů. Zahradu v 2NP projektovali zahradní architekti z ateliéru Flera, jejichž práce jsou dobře známy po celé republice i v zahraničí.

Součástí spodní zahrady je pak domek u bazénu, který slouží jako zahradní domek k posezení s návštěvou. "Celkově tento koncept používáme i v jiných realizacích, kde máme nejprve hlavní dům a pak zahradní domek sloužící pro relax nebo pro návštěvy. Díky tomuto domku potom vnímáme dům v jiné perspektivě," poukazuje architekt Martin Vomastek, a pokračuje: "Nejsme příliš zastánci pergol přistavených ke konstrukci domu. V našich realiza- cích rovnou myslíme na to, abychom vytvořili prostory, které mohou fungovat celoročně." Nedílnou součástí zahradního domku je privátní infrasauna, koupelna a kuchyň.

Více skla = více světla!

Okna, kam se podíváme, a prosklené plochy v přízemí opticky zvětšují celkové vnitřní prostory a dodají dostatek světla celé domácnosti. "U většiny domů, které navrhujeme, kombinujeme skleněné plochy a plné plochy. Neděláme klasické rastry menších oken, ale snažíme se většinou okna družit tak, abychom co nejvíce prosvítili hlavní obytné místnosti, které jsou maximálně propojené se zahradou. V tomto případě je to dolní obývací pokoj, ložnice a pokoj pro hosty, a pak horní obývací pokoj, který je okny propojený se střešní zahradou," upřesňuje architekt Martin Vomastek, a dále pokračuje: "Menší okna svým způsobem reagují na interiéry, což jsou například průhledy z chodeb do zahrady, nebo menší okna do koupelen a do ložnic, u kterých bylo cíleno na soukromí."

I když se může zdát, že dům postrádá stabilitu kvůli množství zasklených ploch, opak je pravdou. "V zasklívacích plochách jsou integrované, okem téměř nepostřehnutelné, sloupy z oceli, které nesou betonový strop," uvádí na pravou míru architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13. Zajímavostí je, že výroba takto velkých prosklených stěn může skýtat mnoho záludností. "S dodavatelskou firmou bylo potřeba se domluvit na výrobě těchto prosklených ploch tak, aby odpovídaly našemu záměru. Chtěli jsme okna od podlahy až ke stropu, bez viditelných profilů, což nebylo z pohledu výroby úplně jednoduché. Naštěstí se to ale podařilo tak, jak jsme si představovali," dodává architekt Martin Vomastek.

Na dostatek prostoru pro investory bylo myšleno i z hle- diska uspořádání jednotlivých místností. Spodní patro skýtá hned několik možností. Návštěvy se mohou ubytovat v pokoji ušitém na míru přímo pro ně, majitelé vlastní ložnici se šatnou a koupelnou. Společný čas mohou trávit buď uvnitř v obývacím pokoji, anebo ve venkovním posezení hned za prosklenou plochou, ale stále pod střechou domu. Moderní a absolutně minimalistická kuchyně s jídelnou jsou součástí místnosti s obývacími prostorami.

Druhé patro vily s terasou je věnováno výhradně dospívajícím dětem, kdy každé z obou dětí má vlastní ložnici se šatnou a koupelnou. Společné chvilky mohou sdílet v horním moderně zařízeném obývacím pokoji, anebo na střešní zahradě (terase), která je jakýmsi pokračováním obývacího pokoje. "Investoři chtěli dopřát svým dětem soukromí, a tak vznikla v druhém patře samostatná jednotka, která je přístupná schodištěm ze vstupní haly, takže děti nemusí projít ani spodními společnými prostory domu," vysvětluje Martin Vomastek z ateliéru Labor 13.

Maximální minimalismus

Celkovou atmosféru obou pater vytváří všudypřítomné čisté linie bez detailů a doplňků navíc, zabudované skříně, vzdušnost a světlost prostoru. Bílé stěny lehce kontrastují s klikami v šedém provedení a detaily provedené ve světlém dubu. Kliky architekti použili od firmy M&T, konkrétně kolekci MINIMAL. "MINIMAL jsou příjemné v tom, že jsou prostě minimální. Hlavní výhoda kliky tkví v její osobitosti, pohledové zvláštnosti a odlišnosti od jiných. Vždycky se snažíme, aby byl jeden typ kování pokud možno všude, tedy na dveřích, oknech a HS portálech, což právě MINIMAL díky komplexnosti této řady umožňuje," objasňuje architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13. "Kliky MINIMAL plně vyhovují požadavkům minimalistického interiéru. Jejich výjimečnost spočívá především v synergii a variabilitě, kterou nabízí. Jde o ucelenou kolekci, ve které lze najít ve stejném designu a mnoha barevných a materiálových variantách produkty pro všechny typy oken a dveří," popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Byť se to nezdá, v této stavbě hrály hlavní roli drobné detaily, které do sebe musely zapadnout. "Cesta byla náročná, ale díky vynikající spolupráci a komunikaci s investory se nám podařilo vilu vystavět do dnešní podoby. Snažili jsme se maximálně splnit požadavky investorů a oni byli zase naopak otevřeni našim nápadům, došlo tak k příjemné spolupráci završené povedenou realizací," uzavírá architekt Martin Vomastek.

Technické údaje:

Průběh realizace: projekt 2014, realizace 2015-16
Užitná plocha: 346 m² + terasa 204 m²
Zastavěná plocha: 269 m²
Typ vytápění: kotel + tepelné čerpadlo vzduch-voda, podlahové vytápění
Podlahové krytiny: 1NP travertin, 2NP dřevěná lepená
Dveřní kliky: M&T, kování MINIMAL, www.kliky-mt.cz 
Architekt: Ing. arch. Martin Vomastek, ateliér Labor 13, www.labor13.cz 
Labor 13 je atelier založený v roce 2007 architekty Martinem Vomastkem, Albertem Pražákem a stavebním inženýrem Jiřím Bardodějem. Poskytuje kompletní projek- tový servis od návrhu stavby a jeho interiéru až po prováděcí projekt a spolupráci při realizaci.
Spektrum činnosti zahrnuje projekty občanských a byto- vých staveb, návrhy interiérů, výstavních expozic a urba- nismu menších celků. Kromě novostaveb mají zkušenosti i s projektováním rekonstrukcí a úprav historických a památkově chráněných objektů. Ve svých návrzích se snaží pochopit a zpracovat zadání investora, ale také postihnout kontext stavby a její smysl v území.
0 komentářů
přidat komentář

Související články