Dominanta s industriálním charakterem

Vložil
Tisková zpráva
22.09.2021 08:25
Material & Technology s.r.o. – M&T

Industriálně vyhlížející víceúčelový dům na nároží ulic Komunardů a Přístavní v pražských Holešovicích svou podobou neskryje nezaměnitelný rukopis architekta Stanislava Fialy. Výjimečný objekt se svou osobitou tváří stal dominantou této dynamické čtvrti.

Ryze moderní polyfunkční dům naplňující aktuální očekávání současného způsobu života, respektující však historický průmyslový charakter pražských Holešovic – tak znělo zadání pro návrh objektu, který dnes hrdě dominuje okolní zástavbě. Nová víceúčelová stavba „vyrostla“ na prázdném místě po dvou činžovních domech, které musely být strženy po povodních roku 2002. Po téměř dvaceti letech tak tento mimořádný objekt uzavřel narušený obvod jednoho z typických zdejších pravidelných bloků.


Pro M&T vyrobila společnost COATMEN Production.

Fasáda domu dle zadání vizuálně pracuje s industriálním odkazem Holešovic. „Koncept stavby volně navazuje na bývalou továrnu naproti, dnes transformovanou na centrum interiérového designu – Holport. Naším záměrem bylo do nové stavby promítnout osobitý charakter až téměř průmyslového objektu,“ vysvětluje architekt Stanislav Fiala, z architektonického ateliéru FIALA + NĚMEC, autor návrhu nového polyfunkčního domu, a popisuje: „Ostrost až přísnost průmyslové architektury se zde projevuje ve strohé hranatosti objektu a odráží se také v hlavních nosných betonových pilířích metaforicky evokujících skálu.“ Vnější industriální ráz budovy podporují také rezavé cortenové obklady a nepravidelně roztančené stavební roxory. Takto formovaným zábradlím prorůstají vysoké trávy, které změkčují tvář domu. 

V prvních dvou podlažích, ve kterých se nachází veřejné prostory komerčního charakteru vzájemně propojené dominantním schodištěm, je roh budovy zcela věnován veřejnému prostoru ulice. Hmota nároží se vysunuje nad přirozenou římsu domu a vytváří archetypální nárožní věž. Od třetího podlaží výše je stavba určená k bydlení. „S ohledem na charakter jedné z nejvíce dynamických pražských čtvrtí i citelný městský ruch jsme v objektu navrhli zejména menší byty cílené pro mladší generaci obyvatel. V nejvyšším sedmém podlaží se pak nachází čtyři větší byty s prostornými terasami, přičemž dva mají přístup na pobytovou část střechy domu,“ říká architekt Stanislav Fiala.

Směs industriálního a přírodního charakteru ovládá nejen vnější tvář domu, ale také jeho nitro. Charakteristický pohledový beton je formován do srůstajících útvarů připomínajících skalnatou soutěsku. Šedou jednolitost rozbíjí menší plochy výrazné zelené, a to jak na stěnách, tak i na vstupních dveřích do jednotlivých bytů. Ocelovou síť jako efektní a zároveň bezpečnostní prvek na schodišti vhodně doplňuje element opakující se z vnější fasády domu – stavební roxor, který zde plní funkci madla.

Motiv roxoru, který je charakteristickým rukopisem architekta, se však v celé stavbě objevuje také na dveřích, a to v podobě dveřního kování. Autorem designu atypického kování Rocksor je přitom sám architekt. „Kování Rocksor původně vzniklo pro dřívější projekt architekta Fialy – DRN na Národní třídě. Pan architekt sám navrhnul designový vzhled kliky a my jsme přišli s řešením vnitřního mechanismu. V příjemné spolupráci tak vznikla originální kolekce kování, která odkazuje na základní stavební materiál a do industriálně laděných domů, jako je tento, tak zapadá svou bazální účelovostí a jednoduchostí,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování, a doplňuje: „Oproti svému ocelovému předobrazu je klika Rocksor vyrobená z masivní mosazi, která bude ve své přirozené podobě svému účelu sloužit dlouhá desetiletí.“

Celkové industriální vzezření stavby architekt zvenčí i uvnitř záměrně zjemnil přírodní zelení. „Do fasády jsme připravili centrálně zavlažovanou zeleň, popínavé rostliny, které by měly šplhat do vysokých pater a částečně překrýt pohledový beton. Hojně je využita také na terasách a balkónech, i ve vnitrobloku, kde je situovaná malá zahrádka s potenciálem růst a poskytnou blahodárný stín,“ popisuje architekt Stanislav Fiala a uzavírá: „Tato zeleň má pomoci osvěžit ulici, přilákat kolemjdoucí, naznačit jim, že by možná mohli nahlédnout dovnitř, vstoupit a stavbu prozkoumat…“

Komunardů XXXV

Projekt: 2012
Realizace: 2020
Zastavěná plocha: 826 m2
Obestavěný prostor: 17 250 m3
Autor: Stanislav Fiala, architektonické studio FIALA + NĚMEC s.r.o. (www.fialanemec.com)
Spolupráce: Jiří Václavů, Petr Jehlík, Jiří Neumann
Projektant: DELTAPLAN spol. s.r.o.
Investor: SEBRE, a.s. + PROPERTY SOLUTIONS, s.r.o.
Dodavatelé: Hinton, a.s. (generální dodavatel), Tunnel s.r.o., Kučera Miroslav a syn Umělecké kovářství a restaurátorství, Pasířství Josef Ryšlavý, Vojtěch Zajíc kovovýroba, Abadia, a.s., Bauiq, a.s., Carl Stahl & spol, s.r.o., Mramor Bohemia, s.r.o., Olexton, s.r.o.,  Spyron s.r.o., M&T s.r.o. (www.kliky-mt.cz)

Foto: Filip Šlapal pro M&T

1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
kování
Bohdan
22.09.21 02:15
zobrazit všechny komentáře

Související články