Hra tónů

Vložil
Tisková zpráva
27.03.2021 14:00
Material & Technology s.r.o. – M&T

Tak jako virtuos potřebuje k tvorbě hudby svůj hudební sluch, tak i interiérový designér musí disponovat citem pro detail a smyslem tvořit lahodné kombinace. V pří- padě rekonstrukce bytu historické vily v Jablonecké ulici v Liberci se tyto vlastnosti povedly aplikovat. Kombinace betonové stěrky, dřeva, bílé barvy a čer- ných doplňků zanechává dojem přirozena, vzdušnosti a lehkosti.

Nejvyšší patro, s nejlepšími výhledy a s největší rozlohou … to jsou lokace bytu nacházejícího se ve vile z počátku 19. století, jejíž rekonstrukce probíhala v roce 2020. Pro návrh a realizaci změny interiéru zvolili majitelé vily bytového designéra Josefa Trakala z ateliéru Josef Trakal Design, jehož hlavní úlohou bylo použít přírodní materiály a pře- nést tak do bytu kousek přírody. "Celá rekonstrukce byla jedna velká symbióza mezi majiteli a mnou. Vše jsme konzultovali a výsledek je naší společnou prací. Samozřejmě, že je údělem designéra prosadit si svůj styl, ale musí ho také umět ztvárnit z klientových představ, a to si myslím, že se zde opravdu povedlo," vysvětluje Josef Trakal spolupráci s majiteli. Z původního zařízení bytu nezůstalo vůbec nic, navíc se během přestavby vyskytly i netradiční problémy. "Při rekonstrukci jsme se dokonce propadli o patro níže, takže šlo o skutečně radikální přeměnu," konstatuje s nadhledem designér Josef Trakal.

Interiér inspirován přírodou

Přirozené barvy a jednoduché linie jsou laděné s doplňky pro pocit úplnosti a komplexnosti. Podlahy a části nábytku jsou navržené v podobě dubového dřeva a některé stěny jsou tvořeny betonovou stěrkou. Celý prostor je vykontrastován bílou barvou na ostatních stěnách, množstvím světel a černými doplňky. Celkový přirozený dojem v nás zanechají i umístěné rostliny, které celý byt oživují svojí zelení.

Chodba

Vstup do bytu je tvořen úzkou a dlouhou chodbou lemovanou bílými stěnami a dveřmi ve stejné barvě. A jaký je celkový dojem z chodby? Prostor a jas! Tuto skutečnost tvoří právě kombinace bílé a podpora bodovým osvětlením. Celkový vzhled doplňuje podlaha z dubového dřeva a šedé detaily v podobě čalounění taburetek nebo klik kolekce MINIMAL od společnosti M&T. "Kliky českého výrobce M&T znám a sleduji již velmi dlouho a jelikož i já tvořím produktový design, tak je pro mě M&T srdcovkou. Kliku MINIMAL jsme volili v kombinaci s dveřmi od firmy Sapeli, které jsou také minimalistické, čisté, a tudíž krásné," odůvodňuje jejich použití Josef Trakal, interiérový designér. "Pro realizaci byla použita klika MINIMAL v povrchové úpravě matného niklu. Neviditelná rozeta nepřesahující obrys samotné kliky podtrhuje celkové minimalistické ladění bytu," popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Odpočinek i gurmánské zážitky na jednom místě

Na projasněnou chodbu zlehka navazuje obývací místnost spojená s moderně zařízeným kuchyňským a jídelním koutem. Spojení obou těchto místností tak dodává celému bytu dostatečné množství prostoru.

Pravá část místnosti je určena k relaxaci a odpočinku, což nám umožňuje pohodlná sedací souprava v tmavě šedém provedení. Relaxační atmosféru podporuje černý koberec s příjemně vysokým chlupem a kout s rostlinami nalevo. Avšak nenechme se zmást. "Černá nemusí znamenat temná, pokud je dostatečně osvětlená a použitý materiál dokáže část světla odrazit," říká designér Josef Trakal. Právě zde byla použita i jiná barva, než tři základní (bílá, dubové dřevo a šedá), a to v podobě modrého polštáře na sedací soupravě, který celkový prostor zvýrazňuje.
V levé části místnosti se nachází kuchyň s kuchyňskou linkou, která je navržena v kombinaci dubového masivu a bílého ultra matu a jídelní stůl. Kuchyň je narozdíl od obývací místnosti mnohem více prosvětlená a vytvořena v duchu praktického minimalismu.

Krásné sny

Hned vedle obývací místnosti se nachází ložnice s vlastní šatnou. Ložnice je vybavena manželskou postelí v šedém čalounění. Šedá barva postele v kombinaci s šedými závěsy a světlostí pokoje je vedena v duchu celkového designu bytu. Kromě dřevěného provedení podlahy a zrcadel zde designér Josef Trakal použil jako kousek přírody také bílé kožešiny. Barevným doplňkem jsou zde místo obvyklých černých detailů barevné polštářky a modré noční stolky hrající do noty abstraktní tapetě na stěně v podobě siluet hor.

Čas na koupání

Dominantní barva betonové stěrky na stěnách je v případě koupelny kombinována s bílým nábytkem, kde bílá zde hraje spíše minoritní roli. Černá se zde vyskytuje v podobě doplňků, kterými jsou například kohoutky umyvadel, sprchové baterie a hlavice, otopný žebřík nebo stropní světla. Teplo do prostoru přináší kulatá zrcadla s dřevěným rámem. Jediným problémem během rekonstrukce bylo propadnutí stropu v důsledku shnilých trámů pod koupelnou. "To pro mě byla zcela nová situace, se kterou jsem se doposud nikdy nesetkal," zdůraznil interiérový designér Josef Trakal.

Světlo v hlavní roli

Důležitou roli hraje osvětlení prostoru. Nejen design osvětlení, ale i způsob jeho použití, protože v tomto případě celkový prostor opticky zvětšuje. Interiérový designér Josef Trakal zvolil osvětlení od liberecké firmy Severské světlo. "Čistý lehce skandinávský design, který je ale i vysoce elegantní záležitostí, je pro mě prostě láskou. Vidím v jejich designu podobnost ve svém stylu. Navíc mě jejich novinky nikdy nepřestanou překvapovat," zdůvodňuje svůj výběr Josef Trakal, interiérový designér.
Až na problémy ohledně propadnutého stropu se celková rekonstrukce vedla v relativně klidném duchu a designér se zcela trefil do vkusu majitelů.

Technické údaje

Obytná plocha bytu: 150 m²
Průběh rekonstrukce: 2020
Typ vytápění: klasické radiátory, podlahové vytápění v koupelně
Dveřní kliky: M&T, kování MINIMAL
Interiérový designér: MgA. Josef Trakal, Josef Trakal Design, www.joseftrakal.cz
Designu se věnuji od roku 2005. Přivedla mě k němu Střední škola tvorby a designu nábytku v Liberci. Dalším krokem pak bylo studium FUA na Technické univerzitě v Liberci, pod vedením Bořka Šípka, Leony Matějkové a Jaroslava Brabce. Momentálně vedu svůj ateliér a předá- vám zkušenosti mladším. Spolupracuji s architektonickými a projekčními kancelářemi, grafickými studii a i s řemesly, které jsou při realizacích nutností. Mým cílem je vyslechnout přání a potřeby klienta s ohledem k jeho životnímu stylu a vytvořit mu interiér ušitý na míru, ze kterého vyzařuje funkčnost, estetičnost a hlavně příjemná atmosféra. Mou odměnou je oboustranná spokojenost a společná radost z vytvoření originálního řešení.
Foto: Johana Antošová, Leona Špačková

Materiál připravila společnost M&T, www.kliky-mt.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články