Přírodě na dosah

Vložil
Tisková zpráva
12.02.2021 15:00
Material & Technology s.r.o. – M&T

DDAANN

Jeden pokoj s ložnicí, kuchyní, sprchou, toaletou i technickou místností – to vše na pouhých dvanácti metrech čtverečních a s impozantním výhledem do čisté přírody Jizerských hor. A součástí toho všeho je jako třešnička na dortu malá terasa, která přechází v nikde nekončící zahradu…

Na počátku byla snaha o umístění toho nejnutnějšího, co člověk, či dva potřebují ke komfortnímu přenocování uprostřed přírody, na co nejmenší plochu. "Chtěli jsme nejen poskytnout střechu nad hlavou, ale také teplo kamen, nezbytné hygienické zařízení a komfort kuchyně. To vše přizpůsobeno tomu, aby chatka, kterou jsme nazvali Tiny House Done, obstála stejně dobře v pusté krajině i v obytné zástavbě. Důraz jsme kladli zejména na propojení vnitřního prostoru s tím vnějším," říká Ing. arch. Daniel Rohan z ateliéru DDAANN, který chatku navrhnul společně s kolegou Ing. arch. Danielem Baudisem. Celý projekt by však nevznikl bez vize Lukáše Otevřela, který o takovém minidomku už dlouho snil.

Jednopodlažní chatka s rozměry 2,5 × 5 metrů je řešená jako montovaná dřevostavba založená na základovém roštu ze smrkových KVH trámů kotveném do rostlého terénu pomocí zemních vrutů. Její koncept je založen na principu stavebnice tak, aby ji bylo možné postavit ve dvou až třech lidech. Jako základní materiál jsou proto použity desky z překližovaného masivního smrkového dřeva. Váha jednotlivých dílců se pohybuje okolo 80 kilogramů. "Prefabrikované panely jsou opracovány a připraveny v nábytkářském standardu tak, aby je za pomoci běžných nástrojů a nářadí dokázal snadno smontovat každý zručnější domácí kutil svépomocí," popisuje Ing. arch. Daniel Rohan. Terasa i fasáda jsou z modřínového dřeva ošetřeného olejovou lazurou. Pro odvětrávání je ve fasádě na severní stěně vytvořený kruhový větrací prostup. Na plochou střechu s minimálním spádem byl položen hliníkový plech s jemnou vlnou v antracitově šedém odstínu, který koresponduje s barevným laděním celé stavby. Chatka je z přední strany pohledově rozdělena velkoformátovým fixním zasklením, které je právě s ohledem na snadnou montáž kvůli vysoké váze skla tvořené ze tří samostatných segmentů.

V hlavní prosklené části, která nabízí výhled do okolní krajiny, se nachází obytný prostor s postelí, kuchyní z deskového materiálu DTD s povrchovou jasanovou dýhou a kamny. Součástí rámu zasklení je skrytá garnýž, která však umožňuje kdykoliv v interiéru chatky vytvořit soukromí. Plná stěna pak skrývá toaletní kapsli se záchodem i sprchou a dále technickou místnost přístupnou samostatným vstupem zvenčí.

Pro vstupní dveře do obytného prostoru pak architekti zvolili minimalistickou kliku zaoblených tvarů DENY s kulatou rozetou a spodní rozetou s cylindrickým zámkem – vše z dílny českého výrobce designového dveřního kování M&T, a to v povrchové úpravě titan černý mat. "Titan je vysoce odolná a v současné době velice oblíbená povrchová úprava, která se na kování nanáší speciální technologií – fyzikálním naprašováním plazmovým výbojem. Tato metoda zaručuje dokonalé přilnutí tenké kovové vrstvy k podkladovému materiálu kování, kterým je v případě kliky DENY nerezová ocel," říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, a dodává: "Titanový povrch se vyznačuje mimořádnou tvrdostí, odolností vůči oděru a poškrábání, i barevnou a chemickou stálostí, takže bez obav odolá i náročnému horskému prostředí."

V případě chatky Tiny House Done lze jen stěží určit, kde končí interiér a začíná exteriér se zahradou bez hranic…

Technické údaje

Zastavěná plocha: 17 m²
Užitná plocha: 12 m²
Stavební materiály:
Základní materiál nosné konstrukce: NOVATOP
Založení: Rošt ze smrkových trámů KVH, zemní vruty PROFI, KRINNER
Fasádní obložení: Modřínové palubky s frézovanou středovou drážkou
Střešní krytina: METALIMEX, lakování RAL 7016 (antracitově šedá)
Zasklení: SAINT-GOBAIN GLASS
Povrchové úpravy:
Vnitřní plochy: bílá olejová lazura BIOFA
Fasáda a terasa: černá olejová lazura OSMO
Vybavení:
Vytápění a odkouření: Kamna Jotul, systémový fasádní komín a prostup stěny Schiedel
WC: separační toaleta Torp Isak Separett
Sprcha: průsvitná komora s protiskluzovou podlahou Celtima
Kování: M&T, kování DENY, www.kliky-mt.cz 
Kuchyň: DEVOTO
Baterie: REA Lungo
Pracovní deska: Corian
Zásuvky: Berker
Závěsy: Hafele

Koncept: Tiny House Done, www.tinyhousedone.com 
Architekti: Dan Baudis a Dan Rohan, ateliér DDAANN, www.ddaann.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články