Přehled materiálů a povrchových úprav pro dveřní kování

Vložil
Tisková zpráva
14.10.2020 14:00
Material & Technology s.r.o. – M&T

Cesta ke kvalitnímu dveřnímu kování vždy vede přes kvalitní základový materiál, na který dokonale přilnou povrchové úpravy. Jaké materiály jsou pro výrobu klik nejvhodnější? A jaké barvy a povrchy moderní dveřní kování nabízí?

MATERIÁLY

Nejvhodnějším materiálem pro výrobu klik je staletími prověřená masivní mosaz, která vyniká jak svými estetickými kvalitami, tak i pevností a dlouhou životností. Neméně vhodná je z pohledu vlastností také nerezová ocel.

Masivní mosaz
  • nejvhodnější materiál pro výrobu dveřního kování
  • vyniká vysokou pevností a estetickými kvalitami
  • má vysoce antimikrobiální schopnosti, kdy velmi rychle a účinně likviduje veškeré bakterie a viry zachycené na svém povrchu, a to několikanásobně rychleji než materiály obsahující stříbro
  • lze ji opatřit jak povrchy aplikovanými galvanickým pokovením, tak i titanovými povrchy, nebo ponechat v surovém provedení a to i v leštěné podobě
  • povrchová úprava na klice z mosazi dlouho vydrží, aniž by přitom došlo k jejímu odření či jinému poškození

Nerezová ocel
  • další vysoce kvalitní materiál pro dveřní kování
  • vyniká vysokou pevností i velmi dobrými mechanickými vlastnostmi
  • nerezové kliky jsou v M&T vyráběny z nerezové oceli pomocí technologie dutinkového lití, které pomáhá optimalizovat tvar a hmotnost kování
  • může být jak vyleštěná či broušená, tak i v provedení s galvanickým pokovením či některým z titanových povrchů

POVRCHOVÉ ÚPRAVY

M&T na své produkty nanáší skutečné tvrdé kovové vrstvy, nevyužívá nástřiků ani nátěrů v odstínu RAL. Pro dokonalé sladění celého dveřního kompletu lze jednotlivými povrchy vybavit nejen kliky, ale také zámky, střelky, panty, i další detaily.


Galvanické povrchy
Galvanické povrchy se nanáší na kování technologií galvanického pokovení, která zaručuje dokonalé přilnutí k mosaznému či nerezovému materiálu kliky a vysokou odolnost vůči opotřebení a korozi. "Celý proces galvanizace se skládá ze tří částí, a to třífázovým odmaštěním, dekapováním, při kterém se odstraní zbytky alkalických látek po odmaštění, a poslední fází jsou funkční lázně, kdy se na kování nanáší stejnoměrným proudem příslušná povrchová úprava," přibližuje Roman Ulich, designér společnosti M&T, českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

M&T nabízí galvanické povrchy ve variantách matný nikl, matný nikl broušený, lesklý chrom a unikátní černý chrom natural, který je ručně zbroušený do 3D povrchu připomína- jícího drásané dřevo. Tuto povrchovou úpravu nenabízí žádný jiný výrobce kování.

Titanové povrchové úpravy
Současným hitem jsou matné titanové povrchy. "Titanová povrchová úprava se na kování nanáší fyzikálním naprašo- váním plazmovým výbojem, které zaručuje dokonalé přilnutí rovnoměrné tenké tvrdé vrstvy k podkladovému materiálu," vysvětluje Roman Ulich z M&T. Titanové povrchy se vyznačují mimořádnou tvrdostí, odolností vůči oděru a poškrábání, i barevnou a chemickou stálostí, kdy povrch ani po mnoha letech užívání nezmění svůj odstín.

M&T nabízí titanové povrchy v pěti barevných variantách, a to titan chrom mat, titan černý mat, titan braun mat, titan bronz mat a titan mosaz mat.

Mosazné povrchy
Estetický potenciál mosazi, která používá pro výrobu kvalitního dveřního kování, je zcela nepopiratelný, neméně vhodná je proto i pro povrch kliky. Mosazný povrch dozrává s každým dotykem a s přibývajícími léty mění svůj odstín a získává patinu v závislosti na okolních podmínkách i frekvenci užívání.

M&T nabízí mosazný povrch ve třech variantách – mosaz natural s mecha- nicky upraveným povrchem mosazného výrobku, mosaz leštěná s lesklým povrchem, který postupně získává patinu, a mosaz antik, což je technologicky upravený, zrychleně zestařený povrch s efektem již několikaletého používání.

Nerezové povrchy
Ponechat vzhled základového materiálu lze ale i u kování z nerezové oceli – povrch se pouze mechanicky upraví.

M&T nabízí nerezový povrch ve variantách nerez broušená s jemnou strukturou a nerez leštěná s vysoce lesklým povrchem.

Staré železo
Pro řadu kovaného kování s tradičním historickým vzhledem využívá M&T povrchovou úpravu staré železo. Jedná se o speciální proces výroby, který umožňuje stárnutí železa zcela přirozeným způsobem, a to bez použití barevných nátěrových hmot. Konečný vizuální a hmatový výsledek je ve všech směrech podobný opravdovému kusu starobylého kování.

Více na www.kliky-mt.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články