Masarykovo nádraží v Praze - rekonstrukce střešního pláště

Vložil
Pavlína Drbálková
08.11.2011 09:30
V současnosti probíhá rekonstrukce a oprava havarijního stavu zastřešení historické části odjezdové haly Masarykova nádraží v Praze. Jedná se o trojlodní stavbu s vazníky, tvořenými dřevěnými krokvemi.Základní údaje o stavbě:

Stavba:    část objektu čp. 1014, k.ú. Nové Město, Havlíčkova 2, Hybernská ul., Praha 1, který je nemovitou kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek a je situován v památkové rezervaci hl. města Prahy
Vlastník:    České dráhy, a.s.
Investor:    Masaryk Station Development, a.s.
Technický dozor:    Prague Invest s.r.o., PMD, s.r.o.
Projektant:    Tichý & Kolářová, s.r.o.
Zhotovitel stavby:    Průmstav, a.s.
Montážní firma:    A-Z Bau, s.r.o.
Výrobce střešní krytiny:    PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.
Vazníky byly podle možností renovovány, část z nich však musela být nahrazena novými. Rozpětí krajních je 11,7 m, rozpětí středního vazníku je 5,05 m. Rozmístění vazníku je: jeden na sloupu, jeden uprostřed. Následně na vaznících je uloženo plnoplošné bednění s hliníkovou střešní krytinou. Ocelové svorníky spojují šikmé vzpěry s vaznicí. Světlo do odjezdové haly přivádějí prosklené světlíky. Střešní konstrukce je uložena na původních litinových sloupech. Sloupy haly slouží současně na odvádění dešťové vody pomocí potrubí, které je do nich vsazeno.

Část stavby zastřešující odjezdovou halu tvoří tři souběžné odvětrávané sedlové střechy s délkou hřebenů přibližně 67,5 m a sklonem 27 °. Krajní střechy jsou rozlohou stejně veliké, prostřední je menší. Celková rozloha střechy je 1 598 m2. Z důvodu zachování původní nosné konstrukce bylo doporučeno použít lehkou střešní krytinu. Proto byl vybrán hliníkový maloformátový falcovaný šindel PREFA v barevném odstínu světle šedá P.10 s povrchovou úpravou stucco. Jedná se o povrch podobný pomerančové kůži, který svou nepravidelností tlumí hluk při dešti. Zároveň proti hluku pomáhá pomocný stříbrný pruh, kontaktně lepený na šindel. Jedná se o stejný systém jako v automobilovém průmyslu u dveří aut.Falcované šindele PREFA spojují osvědčený kosoúhelníkový tvar s moderními vlastnostmi high-tech materiálu z hliníku. To dělá z falcovaného šindele střešní krytinu vhodnou pro starší a rekonstruované objekty. Rozměr falcovaného šindele je 420 x 240 mm v položené ploše s hmotností 1 m2 cca 2,5 kg. Do plochy 1 m2 se počítá 10 falcovaných šindelů. Materiál šindele tvoří barevný legovaný hliník o tloušťce 0,7 mm, dvouvrstvý vypalovaný lak nebo prášková barva podle RAL nebo NCS. Pokládá se na plné bednění se separační vrstvou od sklonu střechy 25°, s maximálním plošným zatížením 800 kg/m2. Falcované šindele se upevňují jednou hliníkovou patentovanou příchytkou (tj. 10 příchytek na 1m2). Nezbytnou bezpečnost maloformátové krytiny dále zaručují drážky na podélné a příčné straně. Tak vzniká bezpečná vazba odolná povětrnostním vlivům.

Falcovaný šindel PREFA je dodáván ve všech standardních barvách a v hladké povrchové úpravě nebo stucco. Základním materiálem pro hliníkové výrobky PREFA jsou slitiny dle EN 1396. Jejich povrchová úprava probíhá tzv. metodou coil coating a splňuje přísné požadavky ECCA (European coil coating Association).

PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. poskytuje 40 let záruku na základní hliníkový materiál proti rozbití, korozi a poškození mrazem v přirozených podmínkách a při odborné pokládce stavebním klempířem a 40 let na barvu v provedení P.10

-> více
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
separační vrstva
lukas
23.11.11 03:05
zobrazit všechny komentáře

Související články