Rekonstrukce kostela v Praze Strašnicích

Vložil
Pavlína Drbálková
08.08.2012 08:50
Rekonstruovaný střešní plášť kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Praze Strašnicích nově s falcovaným šindelem PREFA.
Moderní kostel Římskokatolické farnosti Strašnice byl postaven teprve v letech 1992-1994. Tvar střechy kostela je hodně atypický, jedná se o čtyřboký jehlan, jež má jednu ze stran otevřenou a střešní krytina je na třech stranách, které jsou řešeny jako hyperboloidní paraboloid. Hlavním důvodem rozhodnutí pro rekonstrukci komplikované střechy bylo stále se zvyšující zatékání do střešního pláště.

V letech, kdy byl kostel stavěn, bylo na českém trhu velmi málo kvalitních střešních krytin. Mezi kvalitní střešní krytiny rozhodně nepatřil ani původně použitý bitumenový šindel s posypem. Jeho vzájemné propojení a provaření bylo již ve své době problematické a střechy pokryté tímto materiálem jen zřídkakdy fungují dobře a jsou s nimi již po pár letech vážné problémy. Navíc posyp, kterým je lícová strana opatřena, velmi zachutnal pražským holubům a i to mohlo být jedním z důvodů pro zatékání do objektu.

Farnosti zaštítěné Pražským arcibiskupstvím a i panu architektovi velice záleželo na tom, aby výraz a barevnost objektu zůstaly zachovány. Po velkém zklamání s předcházejícím materiálem však kladli samozřejmě zcela odlišný a mnohem náročnější důraz na kvalitu. Hliníková střešní krytina PREFA Aluminiumprodukte splňuje díky vysoké variabilitě, bezúdržbovosti a záruce 40 let na jakost materiálu i barvu všechny zmíněné požadavky. Navíc nezatěžuje životní prostředí a je odolná vůči všem povětrnostním vlivům.

Že se nejedná o jednoduchý typ rekonstrukce střešního pláště, dokazuje fakt, že okapní hrana má po svém obvodu nestejnou výšku. Její založení, v kombinaci s pokládkou jednotlivých střešních šindelů v pruzích ve dvou odlišných barvách, nebylo jednoduché. Realizaci pokládky falcovaného šindele PREFA v odstínech světle šedá P.10 a atypická šedá na více než 1000 m2 plochy se zhostila hradecká společnost Pario s.r.o. Termín dokončení rekonstrukce byl stanoven na konec září 2012.

Falcovaný šindel PREFA
Barevná legovaná hliníková maloformátová střešní krytina. Tloušťka materiálu 0,7 mm s dvouvrstvě vypalovaným lakem. Rozměr v položené ploše 420 x 240 mm (10 ks v 1 m2), hmotnost cca 2,5 kg/m2. Nosnost cca 800 kg/m2, možnost pokládky od sklonu 25°(47 %). Odolnost vůči povětrnostním vlivům zaručuje použití speciální patentované příchytky na každý falcovaný šindel PREFA (celkem 10 příchytek na 1 m2).
0 komentářů
přidat komentář

Související články