Karlovarský kraj začne se záchranou Císařských lázní

Zdroj
Vladimír Meluzín
Vložil
ČTK
19.06.2008 13:20
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Karlovarský kraj začne neprodleně se záchranou nejcennějšího památkového objektu v Karlových Varech, Císařských lázní. Umožnilo mu to dnešní rozhodnutí krajského zastupitelstva, které schválilo odkoupení této památkově chráněné budovy od Karlových Varů za 6,5 milionu korun. Náklady na rekonstrukci objektu jsou odhadovány na více než 700 milionů korun a kraj chce podstatnou část nákladů zaplatit z fondů Evropské unie.
    Prodej Císařských lázní kraji schválilo už v úterý karlovarské městské zastupitelstvo. Přestože má tato transakce jak v městském, tak v krajském zastupitelstvu odpůrce, v obou případech pro ni byla nadpoloviční většina zastupitelů. Prodeji předcházelo téměř roční dohadování o smlouvě mezi oběma subjekty. Podle hejtmana Josefa Pavla (ODS) je nyní nutné co nejdříve zpracovat veškeré dokumenty nutné k  podání žádosti o dotace z fondů EU.
    Ze smlouvy vyplývá, že kraj zaplatí za Císařské lázně zhruba jedno procento z odhadní ceny objektu včetně jeho vybavení a pozemku, která byla stanovena asi na 194 milionů korun, a rovněž daň z převodu nemovitosti. Zbývající částku do výše odhadu mu umožňuje smlouva investovat do modernizace objektu. Pokud by ale kraj evropské peníze na obnovu památky z EU nezískal a s rekonstrukcí nezačal do osmi let, lázně by za stejných podmínek převedl zpět městu.
    Císařské lázně vznikly podle vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera v roce 1895. Město je využívalo jenom občas, například v době konání filmového festivalu. Čas od času si je pronajímali filmaři. V budově chce kraj vytvořit novou, reprezentativní expozici krajského muzea, společné krajské a městské infocentrum a víceúčelový sál pro 500 lidí. Zachovány mají být lázně i Zanderův sál. U budovy lázní vznikne také zázemí pro Karlovarský symfonický orchestr.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Chyba se vloudila
Dr. Vladimír Czumalo
21.06.08 03:53
zobrazit všechny komentáře

Související články