Architektonická soutěž Plzni poradí, jak využít bývalá kasárna

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
09.04.2010 18:30
Plzeň

Plzeň - Plzeň vypíše ideovou architektonickou soutěž, která by měla přinést návrhy na co nejlepší prostorové uspořádání a využití areálu bývalých kasáren Světovar ve čtvrti Slovany. Součástí areálu jsou i památkově chráněné objekty. Město chce prostor využít ke kulturním i obytným účelům. Vznik vícežánrového kulturního centra je jedním z projektů Plzně ve snaze o získání titulu Evropské hlavní město kultury v roce 2015, řekl dnes novinářům primátor Pavel Rödl (ODS). Vypsání soutěže schválili ve čtvrtek zastupitelé.
    Areál zatím patří městu jen z části, druhou polovinu mu má převést armáda. Objekty pocházejí z doby před první světovou válkou a podle památkářů jsou ukázkou zdařilé a esteticky působivé průmyslové architektury. Některé stavby jsou určené k demolici. Zachovány zůstanou například čtyři památkově chráněné objekty bývalého pivovaru Světovar. Bývalou administrativní budovu a sklepy by město rádo změnilo na multižánrové kulturní centrum, v dřívější varně by mělo být umístěno Muzeum designu a životního stylu.
    "Dnes se rozhodujeme, jakým způsobem budeme nakládat s kasárnami Světovar. Víme zhruba, co bychom tam chtěli, a probíhá diskuse i s občany," řekl primátor. Kromě jakési líhně alternativního umění a muzea designu by ve Světovaru měly vzniknout také byty, část by mohla využít knihovna nebo archiv, vyjmenoval primátor. "Jde o to všechny ty nápady posbírat, říci, co se tam hodí a co ne, a jak by to v tom území mělo být umístěno," dodal.
    Soutěž samotná přijde radnici na zhruba 300.000 korun, dalšího půl milionu by mělo jít na vyplacení cen pro nejlepší návrhy.
    Multižánrové centrum by mělo ve Světovaru vzniknout jako jeden z  hlavních projektů kandidatury Plzně na evropské hlavní město kultury v roce 2015. Část peněz na úpravy by chtěla radnice získat z Evropské unie.
0 komentářů
přidat komentář

Související články