Cestujícím ve Vsetíně začal sloužit odbavovací terminál pro vlaky a autobusy

Vložil
ČTK
03.05.2024 22:15
Vsetín

Vsetín – Cestujícím ve Vsetíně ode dneška slouží odbavovací terminál pro vlaky a autobusy. Využívat mohou i nový podchod k jednotlivým nástupištím. Modernizaci železniční stanice zahájila Správa železnic koncem roku 2021, hotová by měla být letos v prosinci. Náklady včetně příprav přesáhly tři miliardy korun bez DPH, řekl dnes novinářům generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Podstatnou část potřebné částky pokryla evropská dotace.


Zastaralou výpravní budovu stavbaři zbourali. Namísto ní stojí dvoupodlažní terminál pro železniční a autobusovou dopravu. "Zlepšování přestupních vazeb je jednou z cest ke kvalitnější veřejné dopravě, čímž se zvyšuje její atraktivita pro širokou veřejnost," uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který se zúčastnil dnešního slavnostního otevření terminálu

Dosavadní nástupiště, k nimž cestující museli přecházet přes koleje, nahradila nová, dostatečně široká a zastřešená. Díky jejich výšce se lidé do vlaků dostanou pohodlněji. Nástupiště propojuje podchod s výtahy. Začíná v obchodním domě Smetanka, vede pod kolejištěm a spojuje části města na obou stranách stanice. "V podstatě zde to nebyla nějaká rekonstrukce, ale vybudování úplně nového nádraží se vším všudy," řekl Svoboda.

Práce, které si vyžádaly dílčí výluky na trati, zahrnovaly kromě přestavby celé železniční stanice i navazující úsek trati k zastávce Ústí u Vsetína. Kvůli bezpečnosti byl v blízkosti nádraží zrušen přejezd, motoristé mohou využívat novou silnici a most přes říčku Rokytenku. Namísto dosavadního přechodu přes trať ve Štěpánské ulici vznikl podchod, který ústí do ulice U Křivačkárny.

Město Vsetín ve spolupráci se soukromým investorem v minulosti vybudovalo v blízkosti stanice nákupní zónu. Nyní dokončuje stavbu podchodu pod Nádražní ulicí. Propojí podzemní parkoviště Smetanovy obchodní galerie s dopravním terminálem a naváže na podchod vybudovaný Správou železnic pod nástupišti. Stavební práce pokračují i za nádražím.

Ve spolupráci s Ředitelstvím silnic Zlínského kraje plánuje radnice také přestavbu Nádražní ulice v úseku od křížení s ulicí Svárov po polikliniku, před níž vznikne okružní křižovatka. Součástí chystaných prací bude i vybudování komunikace, která zajistí příjezd aut do parkovacího domu a výjezd z něj a dále přesun autobusového nádraží blíže k vlakovému. "Město zaplatí zhruba 300 milionů. Za rok by zhruba mělo být všechno hotovo," řekl vsetínský starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Otevření terminálu doprovodil příjezd Masarykova prezidentského vagonu a také Slovenské strely. Na vývoji motorového vlaku představeného v roce 1936 se podílel vsetínský továrník, vynálezce a politik Josef Sousedík, kterého v budově terminálu připomíná dílo sochařky Veroniky Plátkové.

Většina prací na přestavbě železniční stanice už je hotová. Pokračuje výstavba parkovacího domu a autobusového nádraží. Vsetínem prochází dvoukolejná mezistátní elektrizovaná železniční trať spojující Hranice na Přerovsku se slovenským Púchovem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články