Plzeň na dva roky zakonzervuje kulturní centrum a archiv Světovar

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
12.12.2014 13:55
Plzeň

Plzeňský Světovar, stav před rokem 1922; zdroj: pivovary.cz

Plzeň - Plzeň na dva roky zakonzervuje projekt kulturní fabriky 4x4 a archivu v bývalém pivovaru Světovar. Kulturní fabrika a archiv byl jedním z projektů Evropského hlavního města kultury 2015. Stavbu Plzeň na jaře zastavila kvůli škodlivému dehtu a korkolitu ve stěnách a podlahách komplexu. Radnice už na Světovar vynaložila desítky milionů korun. Nyní zastupitelé rozhodli o konzervaci projektu. Radní ale předpokládají, že archiv, který město potřebuje, by se ve Světovaru po úpravě projektu mohl vybudovat, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Pavel Šindelář (ODS).

    "Konzervace ale neznamená úplné pohřbení projektu. Archiv je potřeba, má smysl, do území se hodí, máme na něj projekt, který je potřeba jen dopracovat," řekl. Projekt kulturní fabriky je ale podle něj v současné době mrtvý. Archiv město nutně potřebuje, na konci roku mu měla končit archivní licence kvůli zcela nevyhovujícím podmínkám současného městského archivu. Jak řekl zastupitelům primátorův náměstek Martin Baxa (ODS), město dosáhlo prodloužení termínu a nehrozí tak, že by muselo předávat své cenné archiválie jiným archivům. "Ministerstvo vnitra ale bude velmi pečlivě sledovat, zda ve věci archivu konáme," řekl Baxa.
    Zastupitelé rozhodovali o dvou variantách - buď Světovar zakonzervovat, nebo dostavět. První varianta vyjde město na 112 milionů korun, včetně započtení dosud vynaložených 80 milionů, pětimilionové konzervace, 14 milionů na sanaci a dalších odhadovaných výdajů. Dostavba by včetně už vynaložených peněz vyšla zhruba na 370 milionů korun.
    Šindelář je přesvědčen, že po úpravě původního projektu bude možné pokračovat na archivu. "Dokážu si představit, že v té vysoké budově vznikne archiv, možná ještě nějaká doplňková činnost, a budeme hledat další program pro menší budovu," řekl. V rozpočtu na příští rok ještě peníze na Světovar jsou.
    Také primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) potvrdil, že město o archivu dál uvažuje a hledá využití pro zbývající části. V předvolební kampani ČSSD například navrhovala, že by v areálu opět mohl vzniknout městský pivovar.
    Šindelář nyní musí za město vyjednávat se sdružením Světovar, které mělo stavební práce provádět, na odstoupení od smlouvy. Zatím není jasné jaké finanční náklady to bude pro město případně ještě znamenat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články