O osudu kulturní fabriky v Plzni by mohlo být jasno za týden

Vložil
ČTK
19.08.2014 19:35
Plzeň

Plzeň - Už za týden by mohlo být jasno o osudu rozestavěného archivu a kulturní fabriky v areálu Světovar v Plzni, tedy o osudu vlajkové lodi Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015 (EHMK). Výbor Regionální rady ROP Jihozápad totiž bude jednat, zda povolí výjimku a umožní prodloužit termín k dokončení projektu do 30. září 2015, tedy o tři měsíce déle, než je stanoveno. Pokud to nepovolí, přijde Plzeň o stomilionovou dotaci, tím nejspíš padne i celý projekt, zjistila ČTK.
    Stavbu archivu a takzvané 4x4 Culture Factory zastavil letos na jaře zdraví škodlivý dehet, jenž se našel při bouracích pracích v izolacích stěn a podlahách komplexu. Město už uvolnilo desítky milionů korun na jeho odstranění, sanace však ovlivnila harmonogram prací.
    "Rozhodnutí o prodloužení realizace projektu Světovar do 30. září by nám umožnilo se všemi problémy, které tam jsou, projekt úspěšně ukončit. Nyní je to v rukách výboru," řekl ČTK primátor Plzně Martin Baxa (ODS).
    Podle Ivo Grünera (ČSSD), náměstka hejtmana Plzeňského kraje pro evropské fondy a předsedy Regionální rady ROP Jihozápad, se jednání výboru uskuteční 26. srpna. "Termín 30. září 2015 je už nejméně měsíc za hranou toho, kam jsme ochotni jít u všech ostatních projektů. Pokud přijdou s názory (Plzeň), že to stihnou, a přesvědčí úředníky na výboru Regionální rady, kteří jsou odborníci, to znamená stavební dozory a techniky a administrátory, tak já s tím nemám problém. Rozhodně ale nebudu preferovat jeden subjekt," uvedl.
    Podle Grünera by vytvoření jakéhokoliv precedentu mohlo mít špatný dopad. "Jde tam o 100 milionů korun. Pokud to nezvládnou, tak přijde kraj, respektive oba kraje (Plzeňský a Jihočeský) o 100 milionů korun, které bychom mohli dát do školství, na dopravu nebo jinam. Nehledě na pokutu a další ostudy, které bychom s tím měli," uvedl. Osud projektu bude mít v rukou 16 lidí, osm členů na každé straně, tedy za každý kraj, pro musí být na každé straně pět z nich.
    Kvůli Světovaru v uplynulých dnes vedení Plzně a vedení společnosti Plzeň 2015 absolvovalo velké jednání v Bruselu. "Zástupce Evropské komise jsme se snažili ujistit o připravenosti projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury v roce 2015. Ujistili jsme je, že pokud by nevyhověl (výbor ROP) naší žádosti o prodloužení, máme náhradní řešení v podobě depa v Cukrovarské," uvedl primátor. Program, jenž se měl odehrát v kulturní fabrice, by se tak konal v bývalém areálu depa. "Měli jsme za to, že toto vysvětlení bylo přijato s uspokojením. Věřím tomu, že jsme odstranili důvodné obavy o projekt Světovar a jeho obsah a že dostaneme cenu Meliny Mercouri," uvedl Baxa.
    Evropská komise projekt EHMK systematicky monitoruje každý rok. V případě úspěšné přípravné fáze uděluje Cenu Meliny Mercouri spojenou s finanční odměnou 1,5 milionu euro.
0 komentářů
přidat komentář

Související články