Historická vila Pod Vrškem, komfort současného designu

Vložil
Tisková zpráva
14.05.2024 12:15
Material & Technology s.r.o. – M&T

Výrazná vila na předměstí Prahy kombinuje historický šarm s moderními trendy. Každý detail interiéru, od barevných portálů až po designový nábytek a dveřní kování z českých dílen, je pečlivě sladěn. Renovace zdůrazňuje původní charakter domu, zatímco zahrnuje současné prvky pro moderní pohodlí. Přestože dům prošel technickou modernizací a změnou dispozice, jeho autenticita a historický charakter zůstávají nedotčeny. Vila nabízí cestu do minulosti, oživenou elegancí a komfortem současného designu.


"Když jsme poprvé přišli a viděli tuto vilku, nepůsobila nijak výjimečně. Nezbytná byla důkladná renovace, ale snažili jsme se zachovat původní charakter domu i zahrady," popisuje průběh obnovy architekt Jakub Filip Novák ze Studia No Architects a dále pokračuje: "Cílem bylo obnovit a harmonizovat některé nesjednocené části a přizpůsobit dům aktuálním standardům." Dvojitá okna, lemovaná bílými cihlami, zdobné historické detaily na fasádě domu spolu s cihlově červenou střechou podtrhují styl první republiky. Venkovní prostor je obklopený zelení podobnou džungli a podél domu vede cesta až k terase z červených cihel.

Vstupem do domu se ocitáme v atmosféře minulého století a nikoho nenechává na pochybách, že zde šla bohatá historie lemovaná příběhy jeho obyvatel. Především díky původní zachovalé dlážděné podlaze s drobným vzorem. Dřevěný dekor vstupních dveří naplno koresponduje s dřevěným obložením stěn a poličkami, sloužícími jako botník. Silné stěny zdobí velké portály zárubní v tyrkysové barvě. V hale se nachází schodiště s dřevěnými nášlapy, jehož barva se mění v odstínech olivové, což prostoru dodává útulný charakter.


"Ačkoliv dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí, jeho autenticita a původní charakter nebyly narušeny. Naopak, prostor je nyní komfortnější a příjemnější k obývání," sděluje architekt Jakub Filip Novák.

Hřejivé dřevo doplňují ledové odstíny barev v celém prostoru. Dveře i zárubně zůstávají tyrkysové, většina stěn nese bílou.

V kuchyni se spojuje celý dům. Nejen že je zařízena v retro stylu, ale je v tyrkysové barvě jako všechny dveře a portály.

Do patra vede olivově barevně laděné schodiště a tento odstín se znovu objevuje na dveřích, obložení stěn a topení. Celé první patro má podlahu z parket. Kdyby mohla fotografie vydávat zvuky, vydala by i ten symbolický vrzavý. Pozornost však upoutají atypicky malé dveře: "Na počest původních stavitelů jsme přidali unikátní dveře vedoucí do dětského koutku plného fantazie, kam mohou dospělí jen pokorně na kolenou," usmívá se architekt ze studia No Architects.


Ostatní dveře jsou běžné výšky zdobeny výraznou klikou. Ta je důkazem toho, že i takovýto detail může vhodně obohatit celkový vzhled prostoru. "Kliky vyrobené z nerezové oceli vynikají vysokou pevností i mechanickou odolností. Pro tyto vlastnosti je nerezová klika NOVA vhodná nejen pro použití do interiéru, ale hravě obstojí i na exteriérových – tedy vchodových dveřích," uvádí ke dveřnímu kování Roman Ulich, hlavní designér české rodinné manufaktury M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování. Na dveřích je použito kování s kulatou rozetou, u interiérových dveří s dozickým zámkem, na vchodových dveřích pak v bezpečnostní variantě.

"Pro tuto konkrétní realizaci si architekti přáli ponechat kliky NOVA ve vzhledu základového materiálu - povrch nerezové oceli je upraven pouze broušením, má tedy jemnou strukturu," dodává Roman Ulich z M&T. Povrch s ostatními materiály kon- trastuje. I proto klika na dveřích na první pohled výrazně vyniká.

Styl minulého století přechází do současnosti a předbíhá svou dobu. "V celém interiéru se nejen odráží vizionářství původního architekta, ale také osobní zkušenosti a inspirace majitelů. Japonská estetika je tu harmonicky spojena s britským šarmem, což vytváří jedinečnou atmosféru," uzavírá rekonstrukci Daniela Baráčková, ze studia No Architects.

Technické údaje

Název: Pod Vrškem
Projekt: 2020
Dokončení realizace: 2022

Zastavěná plocha:
173 m²
Užitná plocha: 175 m²
Plocha pozemku: 750 m²

Typ vytápění:
tepelné čerpadlo vzduch voda, v přízemí podlahové vytápění, v suterénu a patře individuální a rychlá regulace otopnými tělesy.

Autoři:
MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Lenka Juráčková

Studio No Architects

Toto studio je plodem spolupráce mezi zkušeným architektem a talentovanou vizuální umělkyní. Spolu s týmem odborníků se specializují na citlivá a detailně propracovaná řešení, která odrážejí jedinečné příběhy a potřeby každého klienta. Kreativita, inovace a preciznost jsou klíčovými slovy, kterými se řídí jejich přístup k designu a realizaci architektonických projektů.
www.noarchitects.cz 

Spolupráce:
Ing. arch. David Hromada
Zahradní architektura: Living in green, www.livingingreen.cz
Truhlářské výrobky: CZ interiéry s.r.o., www.cz-interiery.cz 
Fotografie: Studio Flusser pro M&T

Materiál byl připraven ve spolupráci se společností M&T, www.kliky-mt.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články