O osudu archivu a kulturní fabriky ve Světovaru stále není jasno

Vložil
ČTK
01.09.2014 18:55
Plzeň

Plzeň - Ani po dnešním mimořádném jednání Výboru Regionální rady ROP Jihozápad není jasno, jak dopadne projekt plánovaného archivu a kulturní fabriky v bývalém pivovaru Světovar v Plzni. Výbor už podruhé rozhodoval, zda vyhoví žádosti města Plzně a prodlouží termín dokončení projektu z 30. června 2015 na 30. září 2015. Díky tomu by Plzeň získala dotaci 110 milionů korun. Jasno ale není, výbor počká, jak dopadne výběrové řízení, které nyní město v souvislosti se Světovarem dělá. ČTK to řekl Ivo Grüner (ČSSD), náměstek hejtmana Plzeňského kraje a předseda Regionální rady ROP Jihozápad.
    "Nevíme, jak dopadne výběrové řízení, je tam hodně proměnných, proto se výbor rozhodl počkat," uvedl.
    Plzeň požádala o posun termínu, protože stavbu letos na jaře zastavil a zkomplikoval zdraví škodlivý dehet, jenž se našel spolu s korkolitem v izolacích stěn a podlahách komplexu. Město už uvolnilo desítky milionů korun na jeho odstranění, sanace však přinesla zdržení.
    Podle Grünera je možné jen těžko předjímat, jak se celá situace výstavby bude vyvíjet, když není ukončeno výběrové řízení na stavební práce. "Stavební firma, která má v současnosti tyto práce provádět, deklarovala dodržení termínu do konce září 2015 pod podmínkou, začnou-li práce v měsíci listopadu 2014. To, zda se začne se stavebními pracemi v tomto termínu, však nikdo nemůže s jistotou říci. Závisí to právě především na průběhu výběrového řízení a jeho výsledku," uvedl Grüner.
    Podle ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) už dělníci v areálu odstraňují nebezpečné látky. Město nyní dělá klasické výběrové řízení na firmu, jež bude následně pokračovat a dodá izolace. "K otevírání obálek by teprve mělo dojít," řekl Zrzavecký.
    Podle Zrzaveckého dnešní postoj ROP znamená, že zřejmě budou muset tento čtvrtek zastupitelé sami rozhodnout, zda bude Plzeň v projektu pokračovat, a to s rizikem, že město dotaci nedostane, nebo ne. "Výsledek výběrového řízení bude totiž znám v polovině října, ROP má údajně jednat až v listopadu, a to už zastupitelstvo nezasedá," řekl Zrzavecký.
    Technický náměstek primátora Pavel Šindelář ČTK řekl, že pozitivní je, že ROP projekt nezastavil. Na druhou stranu jde prý o nové rozhodnutí, které nikdy nebylo uvažováno, město ho proto musí zanalyzovat s právníky a v následujících dvou dnech se rozhodne, s čím osloví zastupitele.
0 komentářů
přidat komentář

Související články