UNESCO chce zkontrolovat Blanku v prosinci, ministerstvo je proti

Zdroj
Karel Čapek
Vložil
ČTK
19.10.2009 20:50
Praha

Praha - Inspektoři UNESCO plánují ověřit dopad stavby tunelu Blanka na pražskou památkovou rezervaci již v prosinci. Termín se ale nelíbí ministerstvu kultury (MK), protože úředníci údajně nestihnou pro inspektory vypracovat potřebné podklady. Trvají proto na březnovém termínu, který Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu nabídli již v létě, řekl ČTK vrchní ředitel sekce pro UNESCO a památky na českém ministerstvu kultury Zdeněk Novák.

    UNESCO chce do Prahy vyslat misi na základě dopisu, který sepsali členové petičního výboru Chceme pravdu o tunelu. Ti se obávají, že výstavba severozápadní části městského okruhu, jehož je tunel Blanka součástí, poškodí pražskou památkovou rezervaci.
    Problémem se Výbor světového dědictví UNESCO zabýval již na svém červnovém zasedání ve španělské Seville. Vyjádřil tehdy "své hluboké znepokojení nad potenciálními dopady tunelového komplexu Blanka".
    Čeští zástupci zůstávají i přes poměrně ostrý tón usnesení klidní. "Považujeme to za nedorozumění, tunely pro Prahu nebezpečí neznamenají," řekl Novák. Dodal, že tunelový komplex naopak reaguje na nebezpečí, na které upozornila mise UNESCO v roce 2007, a to na množství aut v historickém centru hlavního města. "Nemyslím si, že by mise měla působit nějaké potíže," doplnil.
    Podobný názor má i prezident Českého národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Josef Štulc. "Z hlediska kulturních hodnot Praha jako celek není ohrožena," řekl. Větší problém podle něj představují mrakodrapy na pankrácké pláni.
    Potíž ovšem Štulc vidí v nedodržení závazku Česka, že bude včas UNESCO informovat o všech sporných stavbách. To podle něj ohrožuje českou důvěryhodnost u této organizace, což se projevuje například tím, že od roku 2002 nebyla žádná česká památka na seznam UNESCO zapsána.
    Naopak Neela Winkelmann-Heyrovská z petičního výboru Chceme pravdu o tunelu se domnívá, že výstavba tunelů památkovou rezervaci už poškodila. Při stavbě podle ní byla zničena například zahrádkářská kolonie na Malovance, vymýceny byly údajně i desítky vzrostlých, více než 100 let starých, stromů na jiných místech staveniště. "Podle UNESCO podléhá ochraně i to, co je na území památkové rezervace. Tedy i zeleň," řekla ČTK Winkelmann-Heyrovská.
    Obává se také důsledků ražby v okolí Pražského hradu, která se chystá. Podle ní by takový zásah mohl mít vliv i na hradby Pražského hradu. "Ražba způsobí pokles podzemní vody. Nikdo neví, co tohle udělá. Je to velmi nebezpečný podnik a magistrát o tom všem mlčí," poznamenala. "Pokud nechceme památkovou rezervaci chránit, tak ji vyškrtněme," dodala.
    Štulc dodává, že varování od petičního výboru přišlo pozdě. "Teď je ten projekt již nevratný," uvedl.
    Zda tunelový komplex Blanka poškozuje památkovou rezervaci, přijede do Prahy za UNESCO posoudit nezávislý odborník. Zatímco ale UNESCO se na kontrolu chystá v prosinci, česká strana trvá na březnovém termínu. "Žádná strana nebude mít čas na pouze zdvořilostní návštěvy," zdůrazňuje Novák s tím, že potřebné materiály, které chce mít UNESCO k dispozici, nebudou do prosince hotovy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články