Svoboda: Při stavbě Blanky selhala kontrola magistrátu

Vložil
ČTK
08.02.2011 09:45
Praha

Praha - Při stavbě tunelu Blanka selhala kontrola magistrátu. Na tiskové konferenci to včera řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda. Za stavbu, která by se mohla až o deset miliard prodražit, byl zodpovědný magistrátní odbor městské investora. Vedení města proto nyní chce, aby odbor každou položku, u které se cena zvýšila, zdůvodnil.

    Tunel měl původně stát 27 miliard, dosud se podle Svobody prostavělo asi 18 miliard a celková cena by se mohla vyšplhat až na 37,1 miliardy Kč.
    Vedení města chce prověřit, jak kontrola na odboru městské investora fungovala. "Kdyby odbor fungoval dobře, tyto informace (o prodražení stavby) bychom měli dřív," poznamenal primátor.
    Náměstek primátora Karel Březina dodal, že vedení má k dispozici seznam asi 50 položek, u kterých se cena během stavby navýšila. "Neznáme ale detailní důvody navýšení," poznamenal. Proto nyní vedení po odboru městského investora chce, aby každou navýšenou položku zdůvodnil. Podle Svobody se může stát, že každá položka bude dostatečně opodstatněná.
    Metrostav, který tunel staví, navýšení stavebních cen vysvětluje novými požadavky Prahy. Změnilo se například zadání k výstavbě Trojského mostu. Ten měl původně stát asi 400 milionů korun, změna mostní konstrukce a další nové požadavky cenu zvýšily o 720 milionů korun.
    Tunel Blanka, který je součástí severozápadního úseku městského okruhu, měl původně stát včetně DPH 21,2 miliardy korun za stavební část a 4,2 miliardy za technologie. Dalších 1,58 miliardy měly podle smluv stát inženýrská a projektová činnost, geologický či archeologický průzkum nebo výkup pozemků.
    Podle dokumentu, který pro vedení Prahy zpracoval magistrátní odbor městského investora a který má ČTK k dispozici, mají být nyní stavební práce dražší o pět miliard, technologie si mají vyžádat o více než miliardu korun více a Praha by měla připlatit o půl miliardy i na dalších nákladech. Inflační valorizace má navíc cenu díla zvednout o dalších 3,5 miliardy korun. Celkem by tedy měla Praha zaplatit 37,1 miliardy. O některých navýšeních vědělo už minulé vedení radnice.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
tunel
tony
08.02.11 05:35
zobrazit všechny komentáře

Související články