Primátor Opavy podepsal kupní smlouvu na chátrající objekt obchodního domu Breda

Vložil
ČTK
16.02.2022 20:05
Opava

Leopold Bauer


Opava – Opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO) dnes podepsal kupní smlouvu na chátrající a nevyužívaný objekt bývalého obchodního domu Breda. Kulturní památku, která patří zkrachovalé firmě podnikatele Kamila Kolka, získá město za 39,5 milionu korun. Na jejím využití nyní pracuje speciálně sestavený tým. V budoucnu by měl objekt sloužit jak komerčně, tak i pro neziskové aktivity, jako je například muzeum či galerie. ČTK to řekl mluvčí města Roman Konečný.


Hovoří se o umístění expozice africké kultury či galerie s díly sochaře Kurta Gebauera. Část objektu by měla být využívána komerčně jako kanceláře či obchodní prostory. Celkové náklady na rekonstrukci mají být okolo 300 milionů korun. "Momentálně se připravují záchranné práce, aby objekt dál nechátral. Jde především o okna a střechu," uvedl Konečný. Dodal, že dál pracuje i projekční tým, který se zabývá budoucím využitím stavby.

Do budovy s 10.000 m² plochy chce vedení radnice investovat stovky milionů korun. Kromě kupní ceny jde o náklady na rekonstrukci. Samotný roční provoz objektu by pak měl stát asi 17,7 milionu korun. Na výnosech z nájemného a z hrazení poskytnutých služeb by naopak město mělo získat 15,8 milionu korun. Rozdíl by pak tvořila dotace města na provoz budovy.

Projekt počítá s tím, že ve dvou z šesti pater vznikne celoroční tržnice a další prostory pro komerční využití. Další patro by město využilo pro komunitní centrum. Prostory včetně tanečního sálu by měly sloužit například spolkům. V dalších dvou patrech by pak vznikly galerie - jedna sestavená z afrických sbírek Jiřího Blaty a další ve spolupráci s Institutem výtvarné fotografie. Svá díla pro možnou galerii nabídl i sochař Kurt Gebauer.

V době svého otevření v roce 1928 byla Breda největší obchodní dům v republice. Stavba z roku 1927, která vznikla přestavbou původního obchodního domu, nyní chátrá. Firma Kamila Kolka, která ji vlastní, je už několik let v likvidaci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články