Opava opět zvažuje odkup bývalého obchodního domu Breda

Vložil
ČTK
22.03.2021 16:25
Opava

Leopold Bauer


Opava – Vedení opavského magistrátu opět zvažuje odkup bývalého obchodního domu Breda. Památkově chráněný objekt je už řadu let nevyužívaný a chátrá. Firma Kamila Kolka, která ji vlastní, je v likvidaci. Od insolvenčního správce dostalo město zatím nejnižší nabídku, která je pod částkou 40 milionů korun. ČTK to dnes řekl primátor Tomáš Navrátil (ANO). Podle něj je už cena akceptovatelná, odkup ale ještě musí schválit zastupitelé. Jednat o tom budou 29. března.


Insolvenční správce secesní budovu před časem městu nabízel za 55 milionů korun, později slevil. "Koncem roku jsme měli jednání, kde se suma pohybovala nad 40 miliony korun. Nyní jsme iniciovali ještě jednu schůzku a pokusili se cenu ještě snížit," řekl primátor. Dodal, že současná nabídka je podle vedení města akceptovatelná, a to i s ohledem na plánované investice do rekonstrukce budovy.

Objekt by v budoucnu měl být z poloviny využíván komerčně a z druhé poloviny by měl sloužit městu. Na využití pracovala speciálně vytvořená pracovní skupina. "Nyní máme projekt na další využít prostor," uvedl Navrátil. Kromě obchodních prostor by v objektu mohla sídlit nová fakulta Slezské univerzity, stálá výstava afrického umění či by se do ní mohly přestěhovat trhy. "Objekt by měl být ekonomicky soběstačný," řekl primátor. Odhadované náklady na opravu jsou podle něj 250 milionů korun, částečně by je mohly pokrýt dotace.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) loni v únoru během návštěvy Opavy přislíbil, že stát by s nákladnou rekonstrukcí pomohl, pokud by budova patřila městu a našlo se pro ni smysluplné kulturní využití.

V době svého otevření v roce 1928 byla Breda největší obchodní dům v republice. Stavba z roku 1927, která vznikla přestavbou původního obchodního domu, ale nyní chátrá. Firma Kamila Kolka, která ji vlastní, je v likvidaci. "Každý si může myslet, že za všechno může Kolek. Mě ale stav Bredy velmi trápí," řekl dnes ČTK podnikatel. Tvrdí, že se řadu let marně snažil dohodnout s firmou, která odkoupila jeho pohledávku za budovou. "Nebyla ochota, nakonec Breda skončila v konkurzu," řekl už dříve ČTK Kolek.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
doufejme
betonář
23.03.21 10:47
raději Slezanku
Dosoudil R.
23.03.21 02:08
zobrazit všechny komentáře

Související články