Opava do opravy bývalého obchodního domu Breda letos investuje 30 milionů Kč

Vložil
ČTK
04.01.2023 18:05
Opava

Leopold Bauer


Opava – Opavský magistrát do rekonstrukce objektu bývalého obchodního domu Breda v centru města letos investuje 30 milionů korun. Je to desetina celkových odhadovaných nákladů na záchranu památkově chráněné budovy. Tu město koupilo loni v únoru a plánuje její opravu a nové využití. Nejčastěji se hovoří o kombinaci komerčních a nekomerčních aktivit, mohla by zde být například tržnice, galerie nebo muzeum. ČTK o tom dnes informoval mluvčí magistrátu Roman Konečný.


"V roce 2023 se v této historické budově budou měnit okna, opraví se fasáda, zajistí se vnitřní staveništní výtah, který se bude využívat pro další práce. Dále se vybuduje nová vodovodní přípojka a celý objekt se vyklidí," uvedl Konečný. Dodal, že veškeré aktivity město konzultuje s památkáři. Opavský magistrát si také nechá bezmála za 900.000 korun vyrobit elektronický trojrozměrný model bývalého obchodního domu. Ten by měl s rekonstrukcí pomoci.

Vedení magistrátu ještě přesně nemá vymyšleno, jakým způsobem bude budovu dál využívat. Má jít ale o kombinaci komerčního a nekomerčního využití. Na podrobnostech pracuje speciální tým. Hovořilo se například o umístění expozice africké kultury či galerie s díly sochaře Kurta Gebauera. Část objektu by měla být využívána komerčně, třeba pro kanceláře či obchodní prostory. Vzniknout by zde mohla i tržnice.

Kulturní památku, která patřila zkrachovalé firmě podnikatele Kamila Kolka, získalo město za 39,5 milionu korun. Celkové náklady na rekonstrukci mají být okolo 300 milionů korun. Samotný roční provoz budovy s 10.000 m² by měl stát asi 17,7 milionu korun. Na výnosech z nájemného a z hrazení poskytnutých služeb by naopak město mělo získat 15,8 milionu korun. Rozdíl by pak tvořila dotace města na provoz budovy.

V době svého otevření v roce 1928 šlo o největší obchodní dům v republice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články