Opavský magistrát připravuje další etapu rekonstrukce obchodního domu Breda

Vložil
ČTK
11.04.2023 07:20
Opava


Opava - Opavský magistrát připravuje další etapu rekonstrukce obchodního domu Breda. Řemeslníci vymění okna a opraví fasádu. Práce začnou v červnu. Nezávisle na tom město ve spolupráci s Českou komorou architektů připravuje vyhlášení architektonické soutěže pro komplexní řešení celé budovy včetně jejího dalšího využití. Nejčastěji se hovoří o kombinaci komerčních a nekomerčních aktivit, mohla by zde být například tržnice, galerie nebo muzeum. ČTK o tom informoval mluvčí magistrátu Roman Konečný. Město roky chátrající budovu koupilo loni. Předpokládá se, že náklady na rekonstrukci přesáhnou 300 milionů korun.


Opava zatím bude plánované opravy hradit ze svého rozpočtu. Hledá ale i možnosti dotačního spolufinancování a spoluúčast soukromého kapitálu. "Všechny práce jsou koordinovány v úzké spolupráci s památkáři," doplnil mluvčí.

Rekonstrukce fasády včetně stavby lešení by podle projektu měla přijít na zhruba 11 milionů korun, rekonstrukce oken na dalších 19 milionů korun. Chystá se i stavba výtahu za 2,5 milionu korun. Na podobnou částku přijdou demoliční a bourací práce, na výměnu vodovodní přípojky se počítá se zhruba 380.000 korunami. Práce by se měly začít v červnu, ukončení se předpokládá v letě 2024.

Skleněné vitríny se podle Konečného zatím měnit nebudou, jejich úprava se plánuje až po rozhodnutí o dalším využití budovy. Nyní se odehrávají zejména přípravné práce, které nejsou tolik vidět, ale pro zdárný průběh rekonstrukce jsou nezbytné, proto prosíme veřejnost o trpělivost, dodal opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO).

Vedení magistrátu ještě nerozhodl, jakým způsobem bude budovu dál využívat. Má jít ale o kombinaci komerčního a nekomerčního využití. Hovořilo se například o umístění expozice africké kultury či galerie s díly sochaře Kurta Gebauera. Část objektu by měla být využívána komerčně, třeba pro kanceláře či obchodní prostory. Vzniknout by zde mohla i tržnice.

Kulturní památku, která patřila zkrachovalé firmě podnikatele Kamila Kolka, získalo město za 39,5 milionu korun. Celkové náklady na rekonstrukci mají být okolo 300 milionů korun. Samotný roční provoz budovy s 10.000 metry čtverečními by měl stát asi 17,7 milionu korun. Na výnosech z nájemného a z hrazení poskytnutých služeb by naopak město mělo získat 15,8 milionu korun. Rozdíl by pak tvořila dotace města na provoz budovy.

V době svého otevření v roce 1928 šlo o největší obchodní dům v republice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články