Stavební technici objevili v OD Breda přibližně 100 let staré schodiště

Vložil
ČTK
03.05.2024 15:25
Opava

Leopold Bauer

Opava - Stavební technici objevili v průběhu rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda v Opavě přibližně 100 let staré schodiště. Patřilo k budově bývalého obchodního domu, který v roce 1927 nechal přestavět architekt a krnovský rodák Leopold Bauer. ČTK to řekl mluvčí města Roman Konečný. Ikonickou budovu slavného architekta město předloni koupilo. V době otevření v roce 1928 to byl největší obchodní dům v republice. Loni začala oprava objektu.


Správce budovy Marek Zygula uvedl, že schodiště se našlo náhodou při řešení průsaků spodní vody. Na jednom místě stavbaři udělali sondu, která dutinu odhalila. Objevené ocelové schodiště pokryté parketami bylo součástí vstupu do prodejny s domácími potřebami, která se nacházela ve druhém podzemním podlaží bývalého obchodního domu. Tedy asi sedm metrů pod Náměstím Republiky.

Funkční podle Zyguly bylo ještě v době, kdy se objekt představoval a vznikala současná Breda. "Nakonec se ale schodiště zazdilo a zadělalo betonovým stropem," řekl. Dodal, že s ohledem na památkovou ochranu objektu musí být schodiště zakomponováno do projektu rekonstrukce. Ta začala loni v květnu a celkem bude stát okolo 300 milionů korun.

Primátor Opavy Tomáš Navrátil ČTK řekl, že stavební firma už vyměnila všechna okna na dvou stranách budovy. Kompletně opravila fasádu. "Vyčištěny jsou zcela všechny vnitřní prostory. Hotová je i nová vodovodní přípojka," uvedl. Momentálně se podle něj koná architektonická soutěž na využití Bredy. Do ní se přihlásilo 40 zájemců. Pět z nich prošlo do dalšího kola. Finální návrh bude znám 14. června.
0 komentářů
přidat komentář

Související články