Přerov osloví architekty kvůli přestavbě budovy EMOS

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
12.06.2020 14:50
Přerov

Přerov - Přerovská radnice se chystá na podzim letošního roku vypsat takzvaný architektonický dialog na rozsáhlou přestavbu starší administrativní budovy na náměstí TGM, kterou letos město koupilo za téměř 38 milionů korun. Přestěhovat sem hodlá zhruba 160 svých úředníků, kteří jsou nyní roztroušeni na několika adresách ve městě. Podobu rekonstrukce budovy známé jako EMOS chce město najít za pomoci nezávislých členů komise, kterou tvoří čeští i zahraniční architekti.


Důvodů, proč město přistoupilo k architektonickému dialogu místo klasické soutěže, je podle primátora Petra Měřínského několik. "Chceme se podílet na tvorbě návrhů, nechceme jen čekat, kdo nám co navrhne. Na základě soutěžního dialogu bude navíc město vlastníkem autorských práv. Kdybychom měli jen soutěž o návrh, byla by vlastníkem společnost, která to navrhla, což někdy komplikuje situaci," řekl dnes na dotaz ČTK primátor.

Podle architekta Igora Kovačeviće, který proces zaštiťuje, vznikne návrh na přestavbu budovy formou dialogu. Půjde o otevřenou výzvu, během které bude komise s účastníky o jejich návrzích diskutovat. Nakonec vybere pět týmů. Proces podle něj potrvá dva až tři měsíce. Mezi nezávislými členy komise je zástupce z fakulty architektury VUT David Kotek, slovenský architekt Vít Halada, Lukáš Blažek z olomouckého studia Ječmen a pražský architekt Adam Jirkal. "Na podzim bychom to chtěli vyhlásit, začátkem října bychom měli znát jména ateliérů, které se budou podílet na návrzích, na začátku roku 2021 bychom měli informovat, kdo soutěž vyhrál i to, jak bude budova vypadat," uvedl Kovačević.

Náklady na přestavbu dominantní budovy, která nyní hyzdí náměstí, zatím město neupřesnilo, na zastupitelstvu se mluvilo minimálně o 140 milionech korun. "Kupní smlouvy jsou podepsány, leží nyní na katastru. Město se stane většinovým vlastníkem budovy v nejbližší době. Jedno patro zůstává státu, chceme popohnat směnu," uvedl náměstek primátora Michal Zácha (ODS). Rekonstrukce bude podle něj hotova zřejmě v roce 2022, prázdné budovy po přestěhovaných úřednících poté radnice nabídne zájemcům.

Úředníci magistrátu jsou nyní na devíti místech města. V této budově zabírají jedno patro, dosud za pronájem město zaplatilo 16 milionů korun. Po prodeji nemovitosti městu obsadí úředníci všech šest pater. Budova, která měla dosud pět vlastníků, pochází z konce 60. let minulého století a je dlouhodobým terčem kritiky kvůli svému vzhledu, který narušil historickou podobu centrálního náměstí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články