Nejpohádkovějším a nejoblíbenějším zámkem je Telč

Vložil
ČTK
02.06.2009 10:25
Praha

Praha - Nejpohádkovějším a zároveň nejoblíbenějším mezi hrady a zámky v Česku se stal zámek v Telči. Svůj hlas mu ve třetím ročníku celostátní ankety, kterou zorganizoval Národní památkový ústav (NPÚ), poslalo 3463 lidí. Historická Telč je častým objektem zájmu filmařů. Stala se kulisami pro snad nejoblíbenější českou filmovou pohádku Pyšná princezna. Natáčely se tam i snímky Jak se budí princezny, Kouzelný měšec a Z pekla štěstí a seriál O ztracené lásce. Telč se na první příčce umístila už v prvním ročníku ankety v roce 2007.
    Na druhé místo vyneslo hlasování loňského vítěze - zámek v Hradci na Moravicí na Opavsku, kterému poslalo hlas 3334 lidí. Na třetím místě skončil zámek Raduň, také z Opavska. V anketě mu svoji přízeň vyjádřilo 1371 hlasujících. ČTK o tom dnes informoval NPÚ.
    Vítězný telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Jeho přitažlivost je podle tamních správců tím větší, že se tam díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry. Mnohé z nich jsou reprezentativními příklady zásahu italského umění do českého území, případně jeho proměn v prostředí severně od Alp.
0 komentářů
přidat komentář

Související články