Zámek Telč otevře v červnu a omezeně, kvůli rekonstrukci

Vložil
ČTK
27.04.2020 07:20
Telč

Telč - I když vláda umožnila otevřít památky 25. května, zámek v Telči na Jihlavsku otevře nejdřív v červnu. Přesné datum podle kastelána Bohumila Norka ještě nebylo stanovené. Jisté je, že návštěvníky čeká omezená prohlídka způsobená opatřeními proti šíření koronaviru i rekonstrukcí zámku, která začala na jaře. Přístupná zůstane jen trasa B. Vstup do ní bude nutné si předem telefonicky či e-mailem rezervovat. Dovnitř budou smět jen malé skupinky návštěvníků.


"Záleží, jaké budou stanovené podmínky. Budou muset být nějaké rozestupy, když budeme chodit na trasu B, nevezmeme víc než deset lidí. Bude to podle hygienických podmínek, která ale ještě nejsou jasná," řekl Norek. Dezinfekční a ochranné prostředky budou hrazeny z provozních výdajů zámku. Podle Norka se zřejmě zvýší i počet potřebných průvodců, aby obsloužili víc skupin s méně návštěvníky. Ke čtyřem průvodcům tak mohou přibýt až tři další. Výklady zřejmě povedou v ochranných štítech. "Neumíme si představit být celý den v rouškách, ale uvidíme. Budeme se muset držet příkazů a směrnic," řekl Norek.

Zámek v Telči je nejnavštěvovanější památkou v kraji. Ročně jím projde až 100.000 lidí. Vzhledem k rekonstrukci počítá kastelán s výrazným snížením počtu návštěvníků. Omezení kvůli koronaviru to ještě umocní. "Těžko hádat, jestli se vůbec dostaneme na 40.000 lidí," řekl Norek.

Národní památkový ústav (NPÚ), který zámek spravuje, vybral na opravu zámku společnost Geosan Group. Náklady jsou 167 milionů korun. V těchto dnech se pracuje na malém nádvoří, na kterém obvykle začíná prohlídka trasy A. Letos ho návštěvníci neuvidí. Kvůli opravě fasád je skoro celé zaplněné lešením.

V přízemí za nádvořím vznikne nové návštěvnické centrum. Novinkou bude také instalovaný depozitář a zámecké muzeum. "Návštěvník tam uvidí průřez historií města i zámku. Bude to nabídka pro další detailnější prohlídky," řekl kastelán.

Obnova zámku, na kterou získal NPÚ evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, musí být hotová do konce roku 2022. Celkové náklady za stavbu, instalaci nových expozic nebo restaurování asi 400 kusů mobiliáře budou přes 200 milionů korun.

Nové muzeum, depozitář i vytápěné části prohlídkových tras budou mít od roku 2023 prodlouženou návštěvnickou sezonu. Zatím byl zámek od listopadu do března uzavřený, po obnově bude uzavřen zřejmě jen první dva měsíce v roce, řekl Norek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články