Zámek v Telči se chystá na opravy, letošní sezonu ale neomezí

Vložil
ČTK
04.07.2019 08:10
Telč

Telč - Státní zámek v Telči se připravuje na obnovu za více než 200 milionů korun. Začít by měla koncem roku. V letošní turistické sezoně ještě fungují zámecké prohlídkové okruhy bez omezení, uzavřená je jen galerie, řekl dnes novinářům kastelán Bohumil Norek. Zámek bude přibližně z poloviny přístupný i během oprav, které potrvají do roku 2022.


Pracovníci už vyklízejí části zámeckého areálu, které se budou upravovat. "Z 50 procent máme vyklizeno, zbytek nám zbývá do podzimu. Z galerie jsme museli udělat depozitář, musíme někam ty věci vystěhovat," uvedl kastelán. Na investici dotovanou z evropských fondů budou podle Norka památkáři ještě vybírat dodavatele. Pokud všechno půjde podle předpokladu, mohly by práce začít v listopadu.

Projekt počítá se vznikem zámeckého muzea, vytvořením depozitáře v bývalém zámeckém pivovaru a vybudováním nového návštěvnického centra. Restaurátoři se budou věnovat obrazům, vybavení i stropu Rytířského sálu, který je podle kastelána ve špatném stavu. Obnova se bude týkat i technických sítí.

Zámek loni navštívilo kolem 100.000 lidí. Letošní návštěvnost je podle kastelána zatím o něco slabší, k čemuž podle něj mohlo přispět i uzavření galerie. "Ale jsme na začátku sezony, uvidíme, co to udělá," řekl. Od 5. do 7. července budou na zámeckém nádvoří řemeslné trhy, 27. a 28. července bude zámek s parkem hostit druhý ročník festivalu šermířských skupin sdružení Paridon. Od 26. července do 11. srpna budou na zámeckém nádvoří koncerty tradičního festivalu Prázdniny v Telči.
0 komentářů
přidat komentář

Související články