Lidé v Olomouci již znají podobu Středoevropského fora

Vložil
ČTK
07.10.2009 11:35
Beroun

Olomouc - Zrekonstruovaná budova Muzea umění a pět novostaveb v přilehlé proluce - tak by mělo v roce 2014 vypadat Středoevropské forum v Olomouci. S jeho podobou se nyní mohou zájemci seznámit na výstavě v Muzeu umění, které představuje architektonickou studii budoucí instituce vytvořenou týmem architektů pod vedením Michala Sborwitze. Výstava nabídne i virtuální procházku plánovaným kulturním stánkem, řekl dnes novinářům ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal.
    "Byl jsem velmi překvapen a zpočátku i šokován tím, co architekti připravili. Návrh mi velmi brzy přirostl k srdci, myslím si, že je to návrh světové úrovně," ohodnotil studii Zatloukal.
    Projekt počítá s investicí 500 milionů korun z evropských zdrojů. Středoevropské forum se bude zabývat sbírkotvornou, expoziční a publikační činností zaměřenou na různorodé projevy výtvarné kultury středoevropského regionu zejména z hlediska moderního i současného umění.
    Podle Zatloukala je základním motivem studie polarita. "Architektům se podařilo navázat na polaritu dvou olomouckých světů. Předhradí, které charakterizuje palác našeho muzea, a pěti novostaveb. Jsou koncipovány v čistých, základních geometrických tvarech, čímž vytvářejí kontrast k okolní zástavbě," uvedl zatloukal. Připomněl, že pět měšťanských domů bylo v dnešní proluce i do demolice v roce 1969.
    Ambiciózní projekt však od počátku provázela řada komplikací. Kromě majetkoprávních problémů při výkupu pozemků pro novostavbu k nim patřilo i odmítnutí architektonické soutěže ze strany České komory architektů. Muzeum proto zadalo vypracování architektonické studie jako zakázku menšího rozsahu a obrátilo se na architekty Michala Sborwitze a Jana Šépku, s nimiž mělo řadu zkušeností z minulosti z rekonstrukce Muzea moderního umění i Arcidiecézního muzea.
    Výstavu mohou zájemci navštívit do 18. října. O aktuálním stavu projektu bude muzeum veřejnost informovat i na stránkách www.olmuart.cz, kde vznikne samostatný oddíl SEFO v české a poté rovněž v anglické mutaci.
    Na podzim muzeum vypisuje soutěž na autora všech následujících projekčních fází a připravuje podání žádosti o dotaci. Zahájen bude také archeologický průzkum staveniště. Pokud muzeum s žádostí o dotaci uspěje, novostavba a rekonstrukce by měly být zahájeny v roce 2012.
    Instituce má systematicky podchycovat výtvarnou kulturu středoevropského regionu po 2. světové válce. Součástí fóra má být nový centrální depozitář uměleckých děl, mezinárodní badatelské a školící centrum včetně velké knihovny, nově transformované Divadlo hudby a někdejší kino Central pro asi 200 diváků nebo kavárna, restaurace a bookshop.
0 komentářů
přidat komentář

Související články