Karlovy Vary budou rozhodovat o navýšení peněz na Císařské lázně

Zdroj
Pavel Peňás
Vložil
ČTK
07.03.2018 14:05
Karlovy Vary


Karlovy Vary - Karlovarští zastupitelé budou ještě na konci března rozhodovat o zvýšení částky, kterou by město mělo přispět na rekonstrukci Císařských lázní. Nad dříve slíbených 100 milionů korun by město mohlo dát navíc asi 22 milionů korun, kterými už přispělo na projektovou přípravu. Dalších 100 až 150 milionů by stálo, pokud by město chtělo do národní kulturní památky umístit i koncertní sál pro symfoniky, řekl dnes novinářům primátor města Petr Kulhánek (KOA).

"Na základě požadavku Karlovarského kraje budeme schvalovat navýšení naší spoluúčasti, která je nyní vázaná na 100 milionů korun, na asi 122 milionů korun, protože nás kraj požádal, abychom do toho už nepočítali náklady na přípravu projektů,"
uvedl Kulhánek.

Na rekonstrukci národní kulturní památky, která je ve vlastnictví kraje, má kraj slíbených 250 milionů korun od státu, sám chce poskytnout 200 milionů korun a 100 milionů slíbilo město.

Současný projekt ale počítá jen s malým multifunkčním sálem. Ten by ale nevyhovoval požadavkům na koncertní sál Karlovarského symfonického orchestru. Proto by měli zastupitelé také rozhodnout o tom, jestli by město mělo přislíbit i peníze na vícenáklady spojené s úpravou projektu a vestavbou kapacitně a zvukově vyhovujícího sálu pro symfoniky. Odhad je asi 100 až 150 milionů nad rámec nákladů na samotnou rekonstrukci budovy.

Kraj ale tlačí termíny, do konce března by měl dát ministerstvu kultury vědět, jak opravenou budovu bude využívat. Snahy o úpravu sálu pro potřeby symfoniků ale podle hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové (ANO) narážejí zatím na zamítavé stanovisko památkářů. "Já v tu chvíli, i kdybych chtěla, toho nikdy nedocílím. To je přenesená působnost a rozhoduje o tom odbor památkové péče v souladu s památkovým zákonem," konstatovala Vildumetzová.

Sdružení architektů ArchaVaryk navrhlo, aby kraj místo rychlého rozhodnutí rekonstrukci odložil a raději pečlivě vybral nejvhodnější využití.
0 komentářů
přidat komentář

Související články