Karlovy Vary a kraj se dohodly na postupu oprav Císařských lázní

Vložil
ČTK
08.08.2018 16:15
Karlovy Vary


Karlovy Vary - Karlovy Vary a Karlovarský kraj se dohodly na postupu rekonstrukce Císařských lázní. Zatímco kraj začne s rekonstrukcí první části této národní kulturní památky, město se pokusí od památkářů získat souhlas s vestavbou koncertního sálu. Vyplývá to z memoranda, které už schválili krajští i městští radní, řekl dnes novinářům primátor města Petr Kulhánek (KOA).

Císařské lázně nyní vlastní kraj. Memorandum zejména dává městu pověření, aby jednalo s památkáři o možné vestavbě sálu. Na projekt a vestavbu už zastupitelé města schválili částku 150 milionů korun. Samotná rekonstrukce bez vestavby sálu by měla stát více než 600 milionů korun, o náklady se podělí kraj, stát a město. Představitelé kraje nyní hovoří o tom, že dlouhá léta odkládaná oprava by mohla začít do konce roku.

"Rádi bychom pokračovali tak, že bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele studie a projektové dokumentace k projednání s orgány památkové péče na vestavbu koncertního sálu. Rádi bychom projekt měli zpracovaný do konce roku. Samozřejmě ale bude probíhat i koordinace s krajem," uvedl Kulhánek.

Podle hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové (ANO) kraj začne s přípravou a realizací rekonstrukce zatím podle původního projektu, který s koncertním sálem nepočítá. Pokud se podaří stavbu do konce roku zahájit, měly by práce začít na přední části budovy, kde jsou reprezentační prostory, jako je známý Zanderův sál.

Umístění plnohodnotného koncertního sálu pro potřeby Karlovarského symfonického orchestru zatím naráželo na odmítavý postoj památkářů. Všechny dosavadní návrhy totiž počítaly se zásahem do bývalých koupelen Císařských lázní. Koupelny jsou ale z pohledu památkové péče jedním z nejcennějších prvků stavby.
0 komentářů
přidat komentář

Související články