Hradec Králové má dohodu s ČSOB o lávce, odvrátil hrozbu pokuty

Vložil
ČTK
27.02.2020 07:25
Hradec Králové

Hradec Králové – Město Hradec Králové zatím zřejmě nebude muset platit Československé obchodní bance (ČSOB) mnohamilionovou pokutu za to, že nedokázalo v termínu postavit lávku přes Labe u budovaného regionálního sídla banky. Musí však do konce května u stavebního úřadu získat povolení ke změně územního rozhodnutí k lávce a pak lávku do tří let postavit. Dodatek ke smlouvě mezi městem a ČSOB projednala rada města, definitivně jej budou schvalovat v březnu zastupitelé. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.


Ke stavbě lávky v lokalitě Aldis se město zavázalo ve smlouvě s ČSOB, projekty lávky a budovy ČSOB jsou vzájemně provázané. Z dosavadní smlouvy vyplývá, že pokud město nestihne lávku vybudovat do dubna 2020, musí bance vrátit třetinu z 45,6 milionu korun, za které v minulosti bance prodalo pozemky pro stavbu sídla. Jde tak o sankci 15,2 milionu korun.

Radnice stavbu lávky připravuje od roku 2003. Na lávku vypsalo tři neúspěšné soutěže. Poslední tendr zrušilo kvůli vysoké ceně, kdy jediný zájemce nabídl cenu 142 milionů korun bez DPH. Město pro stavbu původně počítalo s cenou kolem 48 milionů korun bez DPH, z nichž většinu měla zaplatit dotace. Letos chce město vypsat čtvrtý tendr. Na stavbu chce získat vyšší dotaci. Zvláštností navržené lávky je to, že má být postavena málo obvyklou technologií speciálního vysokopevnostního betonu.

Banka se podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) při stavbě budovy musí řídit územním rozhodnutím, které je ale navázané na již hotovou lávku. "Aby ČSOB mohla svou budovu dostavět i bez lávky, musíme naše územní rozhodnutí změnit, což umožní částečnou změnu projektu banky pro jeho dokončení," uvedl Bláha. Na lávce, která propojí lokalitu Aldis s druhým břehem Labe, ČSOB podle něj trvá a pro fungování svého projektu v Hradci Králové ji považuje za zásadní.

Pokud by město od úřadů povolení ke změnám nezískalo, zřejmě by od nynějšího záměru upustilo a začalo by připravovat zcela nový projekt lávky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články