Hradec Králové bude opakovat soutěž na stavbu lávky přes Labe

Vložil
ČTK
03.04.2019 13:35
Hradec Králové

Hradec Králové - Město Hradec Králové bude opakovat soutěž na stavbu lávky přes Labe u kongresového centra Aldis. Do první soutěže se žádná firma nepřihlásila. Podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) byly v prvním tendru přísné podmínky na kvalifikaci uchazečů. Pro druhý tendr hodlá radnice kvalifikační podmínky zmírnit. Projekt stavby lávky město připravuje již od roku 2003.


Lávka je podle Bláhy unikátní subtilní konstrukce z betonových tvarovek spojených lanem. V Česku byla podle něj zatím tato konstrukce použita pouze čtyřikrát. V minulém tendru město po uchazečích požadovalo referenci stavby lávky tohoto typu o délce nejméně 60 metrů, přičemž lávka nejméně takové délky zatím v ČR podle Bláhy vznikla jediná.

Nové zadávací podmínky tendru by zastupitelé měli schválit 30. dubna, následně radnice novou soutěž vypíše. Náměstkyně primátora pro ekonomiku Monika Štayrová (ANO) ČTK řekla, že v případě úspěšné druhé soutěže by stavba lávky mohla začít v září a hotová by mohla být přibližně do poloviny roku 2020.

Odhad nákladů na stavbu lávky je kolem 48 milionů korun bez DPH, z nichž by většinu měla zaplatit evropská dotace z programu ITI. Opakováním tendru by čerpání dotace nemělo být ohroženo, protože v dotačních podmínkách je termín stavby lávky do konce roku 2023. Ke stavbě lávky se město zavázalo i ve smlouvě s Československou obchodní bankou, která v zóně Aldis začala loni v prosinci budovat regionální sídlo pro tisícovku zaměstnanců.

Lávka bude pro pěší a cyklisty a propojí Šimkovy sady a okolí kongresového centra Aldis s třídou Karla IV. v centru města. Radnice už v zóně Aldis v roce 2003 za 23 milionů korun postavila pěší bulvár, na který měla lávka navázat.

V minulosti měli k projektu lávky výhrady ochránci přírody. Původní projekt počítal s pokácením jednoho dubu na nábřeží, proti čemuž ochránci přírody úspěšně protestovali. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky pak vznesli výhrady ornitologové, protože navržená lávka by mohla zasahovat do vzletových drah ptáků, zejména labutí. Projekt byl kvůli připomínkám ekologů upraven.
0 komentářů
přidat komentář

Související články