Hradec Králové zrušil i třetí tendr na lávku přes Labe

Vložil
ČTK
30.10.2019 06:40
Hradec Králové - Zastupitelé Hradce Králové dnes zrušili i třetí soutěž na stavbu lávky přes Labe v lokalitě Aldis. Město pro stavbu počítalo s cenou kolem 48 milionů korun bez DPH, ale jediný zájemce nabídl, že lávku postaví za 142 milionů korun bez započtení daně. U druhé soutěže byl také jen jeden zájemce, který nabídl cenu 122 milionů korun. Do prvního tendru se nikdo nepřihlásil. Radnice stavbu lávky připravuje od roku 2003.


Oproti předchozím dvěma soutěžím byly zadávací podmínky pro třetí soutěž mírnější. Nebyl v nich požadavek na to, že dodavatel umí pracovat s technologií speciálního vysokopevnostního betonu, z něhož má lávka být.

Představitelé radnice nedávno uvedli, že město bude o stavbu lávky dál usilovat. Podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) by si radnice měla nechat zpracovat reálnou cenovou kalkulaci ve vztahu k současným cenám a případně zvolit levnější variantu lávky. "Jestliže cenová kalkulace vypoví, že skutečně je realita takto provedené lávky na úrovni 120 až 140 milionů korun, tak bych tu věc odložil a přešel na něco, co má nižší reálnou hodnotu," řekl Bláha.

Lávka by měla propojit lokalitu Aldis, ve které od loňska buduje své regionální sídlo Československá obchodní banka (ČSOB), s centrem Hradce. Městu kvůli zpoždění hrozí sankce 15,2 milionu korun. Důvodem je to, že ke stavbě lávky se zavázalo ve smlouvě s ČSOB. Ze smlouvy vyplývá, že pokud město nestihne lávku postavit do dubna 2020, musí bance vrátit třetinu z 45,6 milionu korun, za které v minulosti bance prodalo pozemky pro stavbu sídla. Město proto jedná s bankou o vyřešení problému, například o posunutí termínu formou dodatku ke smlouvě.

V minulosti měli k projektu lávky výhrady ochránci přírody. Původní projekt počítal s pokácením jednoho dubu na nábřeží, proti čemuž ochránci přírody úspěšně protestovali. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky pak vznesli výhrady ornitologové, protože navržená lávka by mohla zasahovat do vzletových drah ptáků, zejména labutí. Projekt byl kvůli připomínkám ekologů upraven.
0 komentářů
přidat komentář

Související články