V druhém tendru na lávku přes Labe v Hradci jen jeden zájemce

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
19.06.2019 14:50
Hradec Králové

Hradec Králové – Jen jeden zájemce se přihlásil do opakovaného tendru radnice v Hradci Králové na stavbu lávky přes Labe u kongresového centra Aldis. Do prvního tendru se nepřihlásil nikdo. Radnice následně zmírnila podmínky soutěže a věřila, že se přihlásí více firem. Podanou nabídku bude v závěru týdne hodnotit výběrová komise, řekl dnes ČTK náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Nevyloučil, že město bude muset vypsat třetí soutěž. Projekt stavby lávky za odhadovaných 46 milionů korun bez DPH město připravuje od roku 2003.


Lávka je navržena z železobetonové desky mostovky s dvojicí ocelových předpínacích lan a ocelových žeber. Nejde o běžnou stavbu, protože na ni musí být použit vysokopevnostní beton kategorie UHPC (Ultra-High Performance Concrete), který v Česku umí vyrobit jen omezený počet výrobců. "V ČR jsou lávky s tímto betonem zatím jen čtyři," uvedl Bláha.

Městu také k soutěži, která byla vypsána začátkem května, přišla námitka k zadávací dokumentaci. Stěžovatel namítal, že by kvalifikační podmínky neměly obsahovat požadavek na to, že dodavatel umí pracovat s technologií UHPC. "My zastáváme po dohodě s projektantem názor, že UHPC je nutnou podmínkou kvalifikace. Námitku jsme odmítli," uvedl Bláha. Připustil však, že by pro případnou třetí soutěž město mohlo s projektantem jednat o tom, zda je podmínka na UHPC nutná.

Většinu nákladů stavby by měla zaplatit evropská dotace z programu ITI. Kvůli dotaci by lávka měla být hotová do konce roku 2023. Ke stavbě lávky se město zavázalo i ve smlouvě s Československou obchodní bankou, která v zóně Aldis začala loni budovat regionální sídlo pro tisícovku zaměstnanců.

Lávka bude pro pěší a cyklisty a propojí Šimkovy sady a okolí kongresového centra Aldis s třídou Karla IV. v centru města. Radnice už v zóně Aldis v roce 2003 za 23 milionů korun postavila pěší bulvár, na který měla lávka navázat.

V minulosti měli k projektu lávky výhrady ochránci přírody. Původní projekt počítal s pokácením jednoho dubu na nábřeží, proti čemuž ochránci přírody úspěšně protestovali. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky pak vznesli výhrady ornitologové, protože navržená lávka by mohla zasahovat do vzletových drah ptáků, zejména labutí. Projekt byl kvůli připomínkám ekologů upraven.
0 komentářů
přidat komentář

Související články