Hradec Králové schválil dohodu s ČSOB o lávce, odvrátil pokutu

Vložil
ČTK
09.03.2020 20:30
Hradec Králové

Hradec Králové - Město Hradec Králové zatím nebude muset platit Československé obchodní bance (ČSOB) mnohamilionovou pokutu za to, že nedokázalo v termínu postavit lávku přes Labe u budovaného regionálního sídla banky. Zastupitelé Hradce Králové dnes schválili dohodu města a banky, která formou dodatku ke smlouvě stanovuje nové podmínky a termíny pro vybudování městské lávky.


Město podle dodatku musí do konce května u stavebního úřadu získat změnu povolení ke stavbě lávky a pak lávku do tří let postavit. Pokud by město od úřadů povolení ke změnám nezískalo, tak by od nynějšího projektu upustilo a začalo by připravovat zcela nový projekt lávky. Následně by pro nový projekt město mělo získat nové územní rozhodnutí a lávku do tří let postavit.

Banka se podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) při stavbě budovy musí řídit územním rozhodnutím, které je ale navázané na již hotovou lávku. "Aby ČSOB mohla svou budovu dostavět i bez lávky, musíme naše územní rozhodnutí změnit, což umožní částečnou změnu projektu banky pro jeho dokončení," vysvětlil Bláha.

Ke stavbě lávky v lokalitě Aldis se město zavázalo ve smlouvě s ČSOB, projekty lávky a budovy ČSOB jsou vzájemně provázané. Z dosavadní smlouvy vyplývá, že pokud město nestihne lávku vybudovat do dubna 2020, musí bance vrátit třetinu z 45,6 milionu korun, za které v minulosti bance prodalo pozemky pro stavbu sídla. Jde tak o sankci 15,2 milionu korun.

Radnice stavbu lávky připravuje od roku 2003. Na lávku vypsalo tři neúspěšné soutěže. Poslední tendr zrušilo kvůli vysoké ceně, kdy jediný zájemce nabídl cenu 142 milionů korun bez DPH. Město pro stavbu původně počítalo s cenou kolem 48 milionů korun bez DPH, z nichž většinu měla zaplatit dotace.

Letos chce město vypsat čtvrtý tendr. Na stavbu chce získat vyšší dotaci. Zvláštností navržené lávky je to, že má být postavena málo obvyklou technologií speciálního vysokopevnostního betonu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články