H. Králové pokročil se čtvrtým tendrem na stavbu lávky přes Labe

Vložil
ČTK
20.04.2020 21:15
Hradec Králové

Hradec Králové - Zastupitelé Hradce Králové dnes schválili zadávací podmínky pro čtvrtou soutěž na stavbu lávky přes Labe v lokalitě kongresového centra Aldis. Výběrové řízení by mohlo být vypsáno do poloviny roku. Radnice stavbu lávky připravuje od roku 2003. Poslední tendr město zrušilo kvůli vysoké ceně. Zastupitelé zároveň schválili, že v roce 2021 by v rozpočtu města mělo být na stavbu vyčleněno 117 milionů korun.


"Ačkoliv se jedná již o čtvrtou soutěž, neradi bychom od tohoto projektu upouštěli. V minulých případech nám situaci komplikovaly příliš vysoké cenové nabídky, čemuž bychom nyní chtěli předejít, proto jsme se rozhodli předpokládanou cenu zatím nezveřejňovat," řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Jediným kritériem hodnocení soutěže bude cena.

Stavba lávky je úzce spjata se stavbou regionálního sídla Československé obchodní banky, které v lokalitě Aldis roste od roku 2018. Město se ve smlouvě s ČSOB pod sankcí 15 milionů korun zavázalo, že lávku postaví do letošního dubna, což se nestalo. Radnice ale hrozbu pokuty odvrátila, když se s bankou dohodla na posunutí termínu o více než tři roky.

Zásadní podmínkou pro vypsání tendru a zahájení stavby je však to, aby radnice do konce letošního května u stavebního úřadu získala změnu povolení ke stavbě lávky. Pokud by město od úřadů povolení ke změnám nezískalo, tak by od nynějšího projektu upustilo a začalo by připravovat stavbu od počátku se získáním nového územního rozhodnutí. Firma vybraná na stavbu lávky bude moci na staveniště nastoupit až na podzim roku 2021, až stavbaři dokončí práce na budově ČSOB.

Aby banka mohla ve stavbě sídla pokračovat, musí však město již letos zbourat jednu ze dvou teras na břehu Labe u centra Aldis. Původně se terasy měly bourat až se stavbou lávky. Firmu na demolici terasy za 3,4 milionu korun bez DPH již město vybralo. Bourání by mělo být hotové do poloviny srpna.

V posledním tendru jediný zájemce nabídl lávku za cenu 142 milionů korun bez DPH. Druhý tendr byl zrušen také kvůli vysoké ceně, do prvního se nikdo nepřihlásil. Město pro stavbu původně počítalo s cenou kolem 48 milionů korun bez DPH. Většinu by měla zaplatit dotace. Zvláštností navržené lávky je to, že má být postavena málo obvyklou technologií speciálního vysokopevnostního betonu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články