Praha - Přestavba historického domu na Loretánském náměstí na Hradčanech, kde měla najít sídlo Knihovna Václava Havla, se stále zpožďuje. Podnikatel Zdeněk Bakala, který dům vlastní, i podle informací vyvěšených na domě provádí jen udržovací a záchranné práce. Na rekonstrukci nebylo stále vydáno stavební povolení. Územní rozhodnutí počátkem srpna zrušil Městský soud v Praze. Uvedl to dnes server iDnes.cz. Dům na Hradčanech s deklarovaným úmyslem vybudovat sídlo Havlovy knihovny koupil Bakala před šesti lety.
Jeho rekonstrukci tehdy vedení knihovny odhadovalo na rok a půl. Podle Bakaly měla knihovna zaujímat asi třetinu budovy po přestavbě. Projekt připravil španělský architekt Ricardo Bofill a česká architektonická kancelář TaK. Novým majitelům domu se podařilo dohodnout se všemi nájemníky na vystěhování. Odmítl to jediný z nich, Bohumil Vejtasa, i když mu Bakala nabízel odstupné. Léta kvůli rekonstrukci domu komunikuje s úřady, a rozhodnutí pražského magistrátu týkající se vydání územního rozhodnutí dokonce napadl u soudu.
Magdaléna Drsová, která Bakalu v tomto projektu mediálně zastupuje, dnes ČTK řekla, že rozhodnutí soudu se netýkalo stavebního povolení na samotnou rekonstrukci domu. O něj lze požádat až poté, co má stavebník platné územní rozhodnutí. Spor o ně ale trvá již několik let. Vejtasa ho napadal u stavebního úřadu i u magistrátu, zabývalo se jím také ministerstvo kultury. Na konci loňského roku ale nabylo platnost. Na počátku srpna však soud vyhověl Vejtasově žalobě právě proti tomuto rozhodnutí magistrátu.
Podle Drsové je politováníhodné, že "z důvodu procesních nejasností je nyní po tolika letech ohrožena další výstavba nového důstojného sídla pro Knihovnu Václava Havla". Vedení knihovny na dotaz ČTK uvedlo, že není kompetentní se ke sporům ohledně domu vyjadřovat. Knihovna po několika předchozích působištích nyní sídlí v domě v Ostrovní ulici.
Kriticky se k přestavbě vedle posledního nájemníka stavěl dříve i Klub za starou Prahu a obyvatelé vedlejších domů. V domě se od roku 2011 pracuje, v roce 2012 památková inspekce ministerstva kultury konstatovala, že mnohé práce se prováděly bez povolení. Podle investora šlo o práce průzkumné, podle inspekce byly svým rozsahem již pracemi na obnově památky. Kontrola se ale uskutečnila v době, kdy byl skutek promlčen. Stavební odbor Prahy 1 tehdy uváděl, že sanační práce musel nařídit, protože se dům začal bortit. Dům předtím, než jej Bakala koupil, nebyl prázdnou ruinou, bydleli v něm lidé.
Pražští památkáři, jejichž stanovisko je pro územní a stavební povolení v lokalitě nutné, ale s přestavbou domu souhlasili. Jejich stanoviska před rokem schválil i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).
Podle projektu by v části domu měly vzniknout byty. V dalších částech by byla knihovna s několika byty pro hostující profesory. Výhrady kritiků se týkají hlavně rozsahu podsklepení nádvoří, je prý předimenzované a může ohrozit statiku domu i okolních staveb. Další výtka směřovala na zastřešení dvora. Odborníci na ministerstvu kultury dospěli k závěru, že konstrukce zastřešení je navržena tak, aby byla kotvena do novodobých částí budovy a historické zdivo musí být zachováno.