Úředníci pozastavili územní řízení na Havlovu knihovnu

Vložil
ČTK
26.09.2011 19:35
Praha

Ricardo Bofill Levi

Praha - Stavební úřad Prahy 1 přerušil územní řízení na přestavbu domu na hradčanském Loretánském náměstí, ze kterého by měla vzniknout knihovna exprezidenta Václava Havla. Důvodem jsou nedostatečné podklady pro umístění vzduchotechniky na střeše budovy, řekla ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Na přepracování projektu má nyní stavebník čas do konce roku. Dům chce na účely knihovny přestavět finančník Zdeněk Bakala.

    "Odbor výstavby Prahy 1 vyzval stavebníka, aby upravil projektovou dokumentaci ve smyslu přeprojektování vzduchotechniky na střeše," uvedla Blažková s tím, že úřad nyní čeká na dodání předělaného projektu. Důvodem má být nesouhlas památkářů s větráky, které mají být umístěny na budově.
    Podle rozhodnutí, které je zveřejněno na úřední desce Prahy 1, stavební úřad zjistil, že v žádosti není dostatečně "prokázán soulad dokumentace stavby se závazným stanoviskem" památkářů.
    "Stává se to, nic zvláštního se neděje. Chceme podrobnou dokumentaci," komentoval rozhodnutí šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek. Až podklady památkáři dostanou, budou podle Kněžínka posuzovat, nakolik je v souladu s podmínkami, které si stanovili.
    Mladá fronta Dnes nedávno uvedla, že společnost TaK Architects s.r.o., která při přípravě přestavby zastupuje Bakalu, předala jinou dokumentaci památkářům a jinou stavebnímu úřadu. Ve verzi pro památkáře údajně nebyla zobrazena na střeše budovy klimatizace. Zástupci firmy to důrazně odmítli. Podle deníku nakonec i památkáři potvrdili, že větráky v plánech zakresleny byly.
    Knihovna Václava Havla jako instituce existuje od roku 2004, dosud ale nemá vlastní sídlo. Miliardář Bakala dům U Drahomířina sloupu koupil v polovině loňského roku.
    Projekt přestavby paláce, původně z konce 16. století, připravil španělský architekt Ricardo Bofill. Knihovna by měla v domě zabírat asi třetinu plochy, v další části by mohla být Havlova kancelář, ale i sídla některých nevládních organizací. Náklady na přestavbu odhadl Bakala na přibližně 200 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články