Soud musí znovu řešit přestavbu domu pro Havlovu knihovnu

Vložil
ČTK
17.03.2017 13:05
Brno

Ricardo Bofill Levi

Brno - Městský soud v Praze musí znovu řešit přestavbu historického domu na Loretánském náměstí na Hradčanech, kde má najít sídlo Knihovna Václava Havla. Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl stížnostem podnikatele Zdeňka Bakaly a pražského magistrátu. ČTK to zjistila z úřední desky, zatím soud nezveřejnil odůvodnění, má na to měsíční lhůtu.


Městský soud loni v srpnu zrušil rozhodnutí magistrátu v řízení o umístění stavby, o změně ve způsobu užívání stavby, změně jejího vlivu na využití území, o umístění přípojek vody, kanalizace a vedení slaboproudého kabelu. Učinil tak na základě žaloby obyvatele domu Bohumila Vejtasy, úřady prý nedostatečně vypořádaly jeho námitky. Nyní se spis vrátí znovu městskému soudu k novému verdiktu.

Bakala je majitelem domu. Koupil jej s deklarovaným úmyslem vybudovat sídlo Havlovy knihovny. Projekt ale nabral značné zpoždění.

Podle Bakaly měla knihovna zaujímat asi třetinu budovy po přestavbě. Projekt připravil španělský architekt Ricardo Bofill a česká architektonická kancelář TaK. Novým majitelům domu se podařilo dohodnout s nájemníky na vystěhování. Odmítl to jediný z nich, Vejtasa, i když mu Bakala nabízel odstupné. Léta kvůli rekonstrukci domu komunikuje s úřady.

Kriticky se k přestavbě stavěl dříve i Klub za starou Prahu a obyvatelé vedlejších domů. Pražští památkáři, jejichž stanovisko je pro územní a stavební povolení v lokalitě nutné, ale s přestavbou domu souhlasili. Jejich stanoviska před časem schválil i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).
0 komentářů
přidat komentář

Související články