Bývalé kasárny u lukrativního náměstí Míru v Brně dál chátrají

Vložil
ČTK
30.09.2011 21:20
Brno

Brno - V brněnské Masarykově čtvrti, která je považovaná za jednu z nejlepších adres ve městě, dál chátrá bývalý vojenský areál. Kasárny u náměstí Míru chtěl před lety přestavět soukromý investor na dům s 80 byty a obchody. Projekt, který vyvolal nevoli místních, se však nikdy neuskutečnil a záležitost vězí dodnes v právních pastech. Jisté dnes není ani to, komu vlastně areál patří, řekl dnes ČTK starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS). Podle něj na vyřešení rébusu pracují městská část a magistrát, chystají se schůzky se zástupci ministerstva obrany. Termín vyřešení záležitosti je však zatím neznámý.
    Bývalý vojenský areál převedla armáda před lety bezplatně na Brno s  podmínkou nekomerčního využití. Městská část však v roce 2006 uzavřela smlouvu s  developerem, která počítala se stavbou bytového a nákupního centra. Armáda s  argumentem, že jde o komerci, vyměřila městu pokutu. Brno deset milionů korun zaplatilo. Následovalo trestní stíhání bývalé starostky Brna-střed Dagmar Hrubé (ODS); podle obžaloby se provinila zneužitím pravomoci veřejného činitele. Soudy Hrubou dvakrát osvobodily. Záležitost však nyní z podnětu Nejvyššího státního zastupitelství přezkoumává Nejvyšší soud.
    Právě soud podle Šťástky zpochybnil, že areál vlastní město. Podle starosty se proto musí věc vyřešit. Teprve pak prý může následovat diskuse, jak areál využít. Městská část už rok zjišťuje názor veřejnosti na tuto otázku, do dneška měli lidé odpovídat v  internetové anketě. Vyjádřilo se 1520 lidí a nejvíc hlasů (35 procent) získala myšlenka pronájmu areálu neziskovému sektoru, aby se o něj dále postaral. Druhá nejpočetnější skupina odpovídajících si přála centrum veřejných služeb s malými byty (33 procent), třetí největší skupina volnočasové centrum (17 procent).
    "Těší nás, že naše vize obsáhla celkově 843 hlasů, což je nadpoloviční většina hlasujících," uvedl dnes v tiskové zprávě Michal Závodský z občanského sdružení Masarykova čtvrť. Podle starosty však bude anketa dál pokračovat, protože momentálně nelze odpověď využít k řešení.
    Na zablokovanou situaci upozornil nedávno i developer. Postup samospráv mu prý způsobil škodu, jíž se možná bude domáhat, uvedl v dopisech adresovaných na magistrát i radnici Brno-střed. Podle Šťástky se radniční právníci podnikatele v odpovědi ptají, co podle něj úřady nedodržely a jaká škoda mu tím vznikla. "Můj osobní názor je, že se (zástupci firmy) nemají čeho dovolávat," uvedl starosta.
    Armádní areál se nachází v centru Masarykovy čtvrti, kterou tvoří vilová zástavba a nízké cihlové bytové domy. K renomé čtvrti jako dobré adresy přispívá bezprostřední blízkost centra i zeleně - Kraví hory a Wilsonova lesa.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Náměstí Míru
Ing.arch. Josef Myslivec
06.10.11 09:21
zobrazit všechny komentáře

Související články