Brno u soudu vyhrálo spor s developerem v kauze Wilson

Vložil
ČTK
30.10.2018 18:30
Brno

Brno - Městský soud v Brně dnes zamítl žalobu developera Wilson Properity, po městě Brně chtěl 11,8 milionu korun jako náhradu škody kvůli neuskutečněné stavbě. ČTK to řekla mluvčí soudu Petra Hovorková. Firma chtěla stavět polyfunkční dům Wilson v bývalém vojenském areálu na brněnském náměstí Míru, projekt se ale nerealizoval.


"Žaloba byla v plném rozsahu zamítnuta a žalobci byla uložena povinnost uhradit žalovanému náhradu nákladů řízení," uvedla mluvčí.

Radnice Brna-střed rozsudek přivítala. "Jsme spokojení s dnešním rozhodnutím Městského soudu v Brně, který zamítl nárok společnosti Wilson Properity s.r.o. na náhradu škody z důvodu promlčení a neprokázání nároku na něj. Rozhodnutí potvrzuje náš právní názor," řekla ČTK mluvčí radnice Brna-střed Kateřina Dobešová.

Letitá kauza má počátek už v roce 2006, kdy bývalá starostka městské části Brno-střed Dagmar Hrubá (ODS) podepsala s firmou Wilson Properity smlouvy na stavbu polyfunkčního objektu na náměstí Míru. Šlo o někdejší armádní objekt, který město dostalo bezúplatně od státu. Jedinou podmínkou bylo to, že nebude po jistý čas komerčně využit. Smlouvy podepsané Hrubou byly ale v rozporu s tímto ustanovením, Hrubá je navíc z titulu své funkce podepsat nemohla.

Firma pozemky od obvodu Brno-střed získala do nájmu za symbolickou korunu za metr čtvereční ročně. Hrubá tento krok hájila tím, že se firma zavázala dekontaminovat prostor, což vyjde na mnoho milionů korun.

Radnice firmě vypověděla nájemní smlouvu v roce 2016. Majitel firmy Michal Wiedermann ji původně chtěl žalovat o 100 milionů korun, firma však nakonec Brno zažalovalo o 11,8 milionu.

"Dle soudkyně však uplatnila svůj nárok pozdě a došlo u něj k promlčení, protože o spornosti smluv developer věděl minimálně od roku 2008/2009," uvedl na svém facebookovém profilu zastupitel Brna-střed Michal Závodský (za SZ). Doplnil, že rozsudek není pravomocný.

"Rozsudek padl dnes ráno ústně, písemně se bude teprve vyhotovovat. Nečekám, že se developer odvolá, ale právo na to samozřejmě má," uvedl na svém profilu radní městské část Svatopluk Bartík (za Žít Brno).

Hrubou před třemi lety Krajský soud v Brně v této souvislosti potrestal za pokus o zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Uložil jí 18 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články