KAM představila, jak má vypadat proměna brněnského náměstí Míru

Vložil
ČTK
27.10.2020 20:10
Brno - Kancelář architekta města Brna (KAM) představila zadání soutěže na proměnu náměstí Míru a přilehlého bývalého vojenského areálu v Lerchově ulici. Lokalita se má proměnit na místo pro trávení volného času, kterému zůstane charakter centra vilové čtvrti. V rámci soutěže má být navržen i nový polyfunkční dům s centrem volného času, obchody, službami, městskými byty a velkou zahradou. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kanceláře Jana Běhalová. Soutěž má být vyhlášena v prosinci.


Lidé se mohou s návrhem zadání soutěže seznámit na on-line prezentaci na webových stránkách kanceláře nebo na informačních panelech na náměstí a do 3. listopadu mohou zasílat své názory. "Náš tým je vyhodnotí a dále zapracuje," uvedl ředitel KAM Michal Sedláček.

Na začátku letošního roku mohli zájemci při veřejných setkávání a v internetové anketě odpovídat na otázky, co jim na náměstí Míru chybí, jak by se mělo upravit nebo jaké využití by měl mít přilehlý vojenský areál. KAM zadání projednal i se zástupci místních spolků, města a městské části. "Každý názor máme zapsaný a o každém jsme diskutovali. Zjistili jsme, že najít kompromis bude velmi obtížné, jelikož v zásadních věcech se různé skupiny občanů neshodly. Díky dalším jednáním se nám podařilo některé vyhraněné názory zmírnit. Při přípravě zadání jsme zohlednili takový výsledek, který bude přínosný pro co největší skupinu obyvatel," uvedl vedoucí oddělení veřejného prostoru KAM David Zajíček.

Součástí zadání je také změna dopravního řešení a pozice tramvajové smyčky, což má zklidnit dopravu. Supermarket Brněnka, který je nyní v prostoru, bude zbourán a přestěhován do polyfunkčního domu, který vznikne na místě současného areálu Lerchova. "Vedle obchodů a služeb bude jeho součástí centrum volného času se dvěma sály a prostor pro 35 až 45 městských bytů. Město počítá s menšími byty pro mladé rodiny, seniory, samoživitele a tělesně postižené. Dalších 15 bytů bude v soukromém vlastnictví majitelů Brněnky. Součástí domu bude také nejméně 1000 metrů čtverečních velká zahrada," dodala Běhalová.

Důležitým požadavkem je, aby polyfunkční dům nenarušoval charakter vilové čtvrti. Výška bude zhruba totožná s okolními školami a směrem od náměstí má mít budova charakter domu v zeleni.

Soutěž bude otevřená pro všechny, kteří mají potřebnou odbornou kvalifikaci a splní soutěžní podmínky. Cílem je najít nejlepší návrh a konkrétního projektanta. Všechna řešení bude posuzovat jedenáctičlenná porota s převahou nezávislých odborníků. Výsledky soutěže by měly být známé v červnu 2021, poté budou soutěžní návrhy vystaveny. Přípravou soutěže byla KAM pověřena vedením města na konci roku 2019.
0 komentářů
přidat komentář

Související články