Krb v srdci Beskyd jako technická a řemeslná výzva

Publisher
Tisková zpráva
24.06.2024 16:30
Hoxter, a.s.


Dominantou nové restaurace Vážka, která je součástí čtyř- hvězdičkového penzionu Jurášek v Kunčicích pod Ondřejníkem, je velký krb na dřevo obložený přírodním kamenem. Za návrhem penzionu i restaurace stojí architekt Marek Danyś, jenž měl na starost také dohled nad její stavbou. Návrh a stavbu krbu realizoval kamnář David Antonín z kamnářství Krby Hlučín.
Koncept a styl celého areálu penzionu a restaurace je postaven na přírodních materiálech, převážně jde o dřevo a kámen. Tomu musel odpovídat interiér restaurace a samozřejmě i vzhled a provedení krbu.

"Z důvodu použití masivních kusů přírodního kamene pro obestavbu krbu byla konstrukce celého krbu nejen řemeslnou, ale i technickou výzvou. Bylo potřeba navrhnout atypický kovový rám, který by unesl hmotnost kamene a zároveň ladil s designem komínu a velkou nikou na dřevo. Kámen jsme ve spolupráci s kameníky štípali na míru přímo při realizaci," popisuje proces stavby kamnář David Antonín.

Designový prvek i hlavní zdroj tepla

Krb je navržen jako teplovzdušný s částečnou akumulací tepla, a slouží nejen jako estetický doplněk restaurace, ale i jako hlavní zdroj vytápění. Vedle přírodního kamene, kterým je krb obložen, byl pro stavbu použit litý šamot, jenž má schopnost akumulovat v průběhu hoření teplo, které následně postupně sálá do místnosti. Takže i poté, co oheň v topeništi vyhasne, zůstává plášť krbu teplý a příjemně prohřívá interiér.

Pro realizaci krbu byla použita krbová vložka s velkým prosklením o šířce 90 centimetrů. Díky tomu mají hosté restaurace velkorysý pohled na plameny, což přispívá k útulnosti prostoru.

Stavba pod otevřeným nebem

Že nešlo o zcela standardní realizaci krbu, dokazuje i přesně daný termín dokončení stavby, na jehož dodržení investor trval. Stavba restaurace tak byla zahájena v květnu 2019 a dokončena už v srpnu téhož roku. "Poprvé jsme museli stavět krb v interiéru pod otevřeným nebem, kdy byly hotové krovy, ale nebyla položená střešní krytina. Řemesla na sebe navazovala v rychlém sledu a vše vyšlo podle předem domluveného plánu," doplňuje David Antonín.

Celý koncept a stavba restaurace jsou příkladem harmonického propojení přírodních materiálů s moderním designem, jejichž výsledkem je funkční prostor s jedinečnou atmosférou.

Banador
text Alena Křečková
foto archiv firmy
www.banador.cz
0 comments
add comment

Related articles